Понастоящем повече от 90% от възрастните американци използват интернет. Този процент е още по-висок сред американците на млада и средна възраст. Потребителите на интернет използват глобалната мрежа предимно за работа, учене, комуникация и забавление. При толкова много време, прекарано на екрана на онлайн места, които често изискват създаване на акаунт, хората несъмнено оставят огромни количества цифрови отпечатъци и лична информация. Цялата тази информация може да бъде използвана за злонамерени цели, ако попадне в неподходящи ръце.
Например онлайн търговците на дребно изискват от потребителите да споделят информация като адреси, пълни имена и номера на кредитни карти. Потребителите също така споделят пароли, потребителски имена, номера на мобилни телефони и имейли… и много често такива части от информацията са част от изтичането на данни. Случайните разговори в интернет и профилите в социалните медии могат да разкрият допълнителна информация, като например вида на комуналните услуги, които потребителите плащат, как банкират или къде ходят на училище членовете на семейството. Хакерите могат дори да видят каква кола кара потенциалната жертва, за да знаят колко откуп може да се получи потенциално. Често обратното преглеждане на мобилен номер, име или адрес отнема само няколко минути, така че всеки, който се интересува, може да научи много за всеки, който иска.
Цялата тази информация помага на киберпрестъпниците да свържат парчетата от пъзела и да нанесат удар. Понякога изтичането на данни не е единствената вина за липсата на неприкосновеност на личния живот – личните данни често са публично достъпни в публични бази данни, от които хакерите и брокерите на данни могат да се възползват. Точките данни идват от наказателни съдилища, регистри, брачни свидетелства, информация за гласуване, данни от преброявания и др. Доставчиците на интернет услуги и операторите на безжични мрежи изискват номера на социалната осигуровка, за да си открият сметка при тях, а същите компании също биват хаквани доста често. Например T-Mobile е била хакната поне пет пъти през последното десетилетие.
За съжаление, няма лек за всички. Има обаче начини да намалите броя на цифровите отпечатъци, оставени в интернет. Един от най-добрите начини да запазите информацията в интернет е като следите името си. Създаването на предупреждение в Google с вашето име и адресирането на всеки появил се резултат е добър вариант да останете на висота. Това може да отнеме много време, но повечето брокери на данни разполагат с процедури, чрез които хората могат да поискат премахване на лична информация от такива уебсайтове.
Използването на няколко имейла също може да помогне; можете да имате един за спам и не толкова надеждни онлайн търговци на дребно и един за всички важни онлайн акаунти, като например интернет банкиране или комунални услуги. Настройте профилите си в социалните мрежи като лични и премахнете всякаква информация, която може да бъде използвана срещу вас, т.е. работодател, връзки, посещавани училища и университети. Можете също така да практикувате добра хигиена на паролите и да спрете да използвате едни и същи потребителски имена при създаването на акаунти. Потребителите на интернет могат да използват и антивирусен софтуер, за да предотвратят хакерски атаки и по-нататъшно изтичане на лична информация. Такива средства за отблъскване на зловреден софтуер на пазара често се предлагат и с VPN мрежи, които биха могли да ви осигурят допълнително ниво на поверителност по време на сърфиране.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.