Киберсигурността продължава да бъде недовършена дейност за много компании. В контекста на дигитализацията, която властва в почти всички области, киберпрестъпниците разполагат с все повече ресурси и продължават да застрашават киберсигурността на милиони организации.
За да ориентира компаниите и професионалистите в бранша в постоянно променящите се навици на зловредния софтуер, WatchGuard публикува ново издание на нашия Доклад за интернет сигурност (ISR). В този нов доклад нашите експерти излагат водещите тенденции в областта на зловредния софтуер, които са доминирали през първите три месеца на 2024 г.
Зловредният софтуер непрекъснато се променя и компаниите трябва да са наясно с тази еволюция, за да могат да прилагат правилните мерки за борба с тези заплахи. По-долу изтъкваме някои от най-значимите поведения на зловредния софтуер през първото тримесечие на тази година:
Общото количество на зловредния софтуер, открит в мрежата, е намаляло с 49%, т.е. почти наполовина. Това рязко контрастира с предходното тримесечие, когато този вид атаки се увеличиха с 80%. Като цяло откритията на зловреден софтуер в услугите APT Blocker и IntelligentAV са намалели значително. Въпреки това количеството на зловредния софтуер, открит чрез криптирани връзки, се е увеличило.
През първото тримесечие на годината атаките от типа “нулев ден” съставляваха 36% от зловредния софтуер. Това е далеч от историческата цифра от 50 %. Въпреки това този спад в активността не означава, че този зловреден софтуер вече не представлява заплаха. Все още е препоръчително да се прилагат услуги за защита като решение EPDR срещу по-активен зловреден софтуер.
За разлика от точки 1 и 2, през първите месеци на 2024 г. откриването на зловреден софтуер върху крайни точки се е увеличило с над 75%.
Pandoraspear, зловреден софтуер, насочен към смарт телевизори с Android с отворен код, е класиран в топ 10 на най-често откриваните зловредни програми. Това подчертава риска, който уязвимостите в устройствата на интернет на нещата представляват за корпоративната сигурност.
Атаките с рансъмуер са намалели с около 23%. Спадът вероятно се дължи на многобройните усилия на властите за ликвидиране на този вид заплаха.
При разработването на ефективна стратегия за защита е важно да разберем поведението и навиците на заплахите, с които искаме да се борим. Нашият доклад за интернет сигурността дава възможност на компаниите да определят приоритети в областта на киберсигурността, съобразени с най-новите модели на поведение на киберпрестъпниците. Въз основа на тенденциите от първото тримесечие на годината организациите трябва да дадат приоритет на актуализирането на софтуера, както и на насърчаването на добри навици за сигурност сред служителите, ако искат да се борят ефективно с тези заплахи. Освен това внедряването на стабилна система за сигурност, основана на многопластова защита за предотвратяване на пробиви в киберсигурността, може да повиши защитата на компаниите в постоянно променящата се среда. Внедряването на единна платформа може допълнително да засили защитата на организацията срещу кибератаки.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.