Докато домовете ни стават все по-интелигентни, много от устройствата, на които разчитаме, стават все по-глупави – например WiFi крушките. Според изследователи в областта на сигурността лошият продуктов дизайн прави тези устройства изключително лесни за хакване.

Какво се случи?

За да се види колко несигурни са интелигентните WiFi крушки, беше проведен тест на един от най-популярните модели, предлагани днес – TP-Link Tapo L530E. Изследователите откриха четири риска за сигурността, някои от които биха им позволили да откраднат WiFi пароли и да поемат контрола над електрическата крушка.

И какво от това?

Хакването на WiFi крушки звучи като загуба на време – в крайна сметка какво е най-лошото, което може да се случи? Хакерите да включват и изключват осветлението ви от разстояние, докато им омръзне? Не, всъщност има доста неща, които могат да се объркат.

Хакерите обикновено търсят всяка слабост, която им позволява да проникнат в мрежата. След това те използват тази опорна точка като отправна точка за атака на други устройства, за да откраднат лична информация. Така че, ако успеят да проникнат в умната ви крушка, те могат да започнат да проникват в други, по-чувствителни устройства.

Например, като компрометират Tapo L530E, хакерите могат да откраднат паролата ви за Wi-Fi. Това означава, че след това те могат да се свържат директно с домашната ви мрежа и да започнат да получават достъп до другите ви устройства съвсем лесно. Те могат да наблюдават трафика, да улавят информацията, която изпращате и получавате, или да проникнат в компютрите ви, за да откраднат директно информация.

Да станете част от ботнет на IoT

Подобно на вашия компютър, много интелигентни домашни устройства също са податливи на зловреден софтуер. Вземете например ботнетът Mirai, който използва хиляди хакнати WiFi устройства, за да извършва разпределени атаки за отказ на услуги (DDoS) срещу уебсайтове и онлайн услуги.

Освен че причинява проблеми на целта на DDoS, може да забележите, че по време на атаката собствената ви мрежа се забавя или че заразените ви устройства не реагират.

Как да се предпазите от хакерски атаки срещу интелигентни крушки

За съжаление, за много интелигентни устройства сигурността е на заден план. Дизайнерите използват остарели технологии и техники, за да поддържат ниски разходи, което излага на риск личната ви сигурност.

Все пак има няколко неща, които можете да направите, за да се защитите по-добре:

Използвайте 2FA, ако има такава възможност. Въпреки че не е безпогрешно, двуфакторното удостоверяване е много по-трудно за заобикаляне и е доста ефективно за възпиране на случайни хакери.
Актуализирайте фърмуера и приложенията. Производителите често пускат актуализации на софтуера, за да отстранят проблеми със сигурността. Изтеглете и инсталирайте тези пачове и актуализации възможно най-скоро, за да намалите риска от хакване.
Бъдете внимателни с паролите си. Ако използвате пароли многократно, има голяма вероятност тази, използвана за вашите крушки, да бъде използвана от хакерите за достъп до акаунтите ви в други уебсайтове и услуги. Винаги използвайте уникална парола за всяка услуга – и използвайте мениджър на пароли, ако ви е трудно да ги запомните всичките.
Създайте отделна домашна мрежа. Помислете за добавяне на вашите интелигентни домашни устройства към собствена WiFi мрежа, за да попречите на хакерите да използват компрометирани крушки като отправна точка за атака. Много домашни рутери вече предлагат възможност за създаване на втора мрежа (или мрежа за гости) – използвайте я!

Източник: Panda Media Center

Подобни публикации

21 юни 2025

BitoPro обвини севернокорейската група Lazarus ...

Тайванската криптоборса BitoPro обвинява групата Lazarus за кражбат...
21 юни 2025

Microsoft разследва проблем с търсенето в OneDrive

Microsoft съобщи, че разследва продължаващ проблем, който засяга фу...
21 юни 2025

Cloudflare неутрализира най-голямата DDoS атака...

През май 2025 г. Cloudflare – един от водещите световни доставчици ...
21 юни 2025

Атака срещу Aflac разкрива мащабна киберкримина...

Американската застрахователна компания Aflac потвърди, че е станала...
21 юни 2025

Зловредният софтуер Godfather се завръща с нова...

Godfather, нова версия на Android зловреден софтуер, използва вирту...
21 юни 2025

Министерството на правосъдието на САЩ конфискув...

Министерството на правосъдието на САЩ конфискува криптовалута на ст...
Бъдете социални
Още по темата
06/06/2025

Над 1 млн. заразени устройс...

Федералното бюро за разследване (ФБР) издаде...
05/06/2025

Shelly Group стана вторият ...

„Шелли Груп“ – водещ доставчик на...
29/05/2025

PumaBot – нова Linux ботмре...

Новооткрита Go-базирана ботмрежа за Linux, наречена...
Последно добавени
21/06/2025

BitoPro обвини севернокорей...

Тайванската криптоборса BitoPro обвинява групата Lazarus...
21/06/2025

Microsoft разследва проблем...

Microsoft съобщи, че разследва продължаващ проблем,...
21/06/2025

Cloudflare неутрализира най...

През май 2025 г. Cloudflare –...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!