През 2025 г. глобалните разходи за облачна сигурност ще достигнат 111 милиарда долара, което представлява приблизително 3% от общите ИТ разходи. Само Microsoft ще генерира 37,2 милиарда долара приходи от своята дивизия за киберсигурност, сочи нов анализ на HG Insights – фирма за пазарно разузнаване, която наблюдава над 11 милиона компании в световен мащаб.
Очаквано, САЩ е водещият пазар с 38% от глобалните разходи, или 42 милиарда долара. За сравнение:
Азиатско-тихоокеанският регион (APAC) ще похарчи 35,6 милиарда долара
Европа, Близкия изток и Африка (EMEA) – 26,4 милиарда долара
Тези данни изпращат ясно послание към създателите на облачни решения за сигурност: фокусът трябва да е върху американския пазар – най-зрял и отворен към иновации.
Причините за доминацията на САЩ включват:
Силициевата долина – център на иновациите и ранното възприемане на технологии
Източното крайбрежие – доминира в сферата на финансите и застраховането, секторите с най-голяма нужда от облачна сигурност
Microsoft е категоричен лидер по брой клиенти:
Над 60 000 клиента
Следван от Splunk с под 16 000, а след това Palo Alto Networks, AWS, и Fortinet
Google е чак на десето място – далеч назад в класацията
При доставчиците на CNAPP решения (Cloud-Native Application Protection Platform), ситуацията е подобна:
Microsoft води с над 2 500 клиента
Palo Alto – малко под 1 300
Wiz – малко над 1 200
Google изобщо не присъства в класацията
Макар Google да има доминираща роля в интернет чрез търсачката и Gmail, и да се счита за третия по големина доставчик на облачни услуги (след AWS и Azure), компанията изостава в облачната сигурност. Основната причина е историческа, според Мат Хоуган от HG Insights:
„AWS и Microsoft бяха първите коне в обора. Google дойде по-късно.“
Google е фокусирала усилията си върху Google Threat Intelligence Platform (GTIP), подпомогната от придобиванията на VirusTotal (2012 г.) и Mandiant (2022 г.). Тези ходове превърнаха компанията във водещ играч в областта на заплахите, но сега предстои навлизане в облачната сигурност.
През март 2025 г. Google обяви намерението си да придобие Wiz за 32 милиарда долара, сделка, която се очаква да бъде финализирана през 2026 г. Комбинацията от:
технологиите и пазарния дял на Wiz (трети CNAPP доставчик),
инфраструктурата и обхвата на GCP (Google Cloud Platform),
и разузнавателните ресурси на GTIP,
може драматично да промени баланса на силите в облачната сигурност.
Пазарът на облачна сигурност се оформя като ключова арена за ИТ инвестиции и иновации. Microsoft в момента е недостижим лидер както по приходи, така и по брой клиенти, но Google наваксва бързо чрез стратегически придобивания. В същото време, САЩ се очертава като централна целева зона за всяка компания, която иска да развива облачни решения за сигурност.
За разработчици, инвеститори и мениджъри на ИТ продукти, динамиката на пазара изисква непрекъснат мониторинг, адаптация и способност за навигиране в среда, където технологиите и играчите се развиват със светкавична скорост.
Източник: The State of the Cloud Security Market in 2025, HG Insights
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.