Изследователи доказаха, че е възможно да се създаде специален алгоритъм, който може да познае 4-цифрени ПИН кодове на банкова карта в 41% от случаите, дори ако жертвата покрива клавиатурата с ръце. Атаката изисква създаване на реплика на целевия банкомат, тъй като обучението на алгоритъма за специфичните размери и разстоянието между клавишите на различните ПИН клавиатури е от изключително значение.
След това моделът се обучава да разпознава натискането на бутони и да задава конкретни вероятности за набор от предположения, като използва видео на хора, които въвеждат ПИН кодове на банкомата.
За експеримента изследователите са събрали 5800 видеоклипа на 58 различни хора с различна демография, въвеждащи 4-цифрени и 5-цифрени ПИН кодове. Машината, която управлява модела за предсказване е Xeon E5-2670 с 128 GB RAM и три Tesla K20m с по 5 GB RAM. Със сигурност не е средностатистическа система, но е в рамките на практичния икономически спектър.
Използвайки три опита, което обикновено е максималният разрешен брой опити преди задържането на картата, изследователите възстановиха правилната последователност за 5-цифрени ПИН кодове в 30% от случаите и достигнаха 41% за 4-цифрени ПИН кодове. Моделът може да изключва клавишите въз основа на непишещото покритие на ръцете и извежда натиснатите цифри от движенията на другата ръка, като оценява топологичното разстояние между два клавиша.
Разположението на камерата, която улавя опитите, играе ключова роля, особено ако се записват лица със силна лява или дясна ръка. Скриването на камера в горната част на банкомата беше определено като най -добрият подход за нападателя. Ако камерата може да заснема и звук, моделът може да използва и натискане на звукова обратна връзка, която е малко по -различна за всяка цифра, като по този начин прогнозите са много по -точни.
Този експеримент доказва, че покриването на ПИН подложката с другата ръка не е достатъчно за защита срещу атаки, основани на дълбоко обучение, но за щастие има някои мерки за противодействие, които можете да приложите.
Първо, ако вашата банка ви дава възможност да изберете 5-цифрен ПИН вместо 4-цифрен, изберете по-дългия. Може да е по -трудно да се запомни, но е много по -безопасно срещу атаки от този вид.
Второ, процентът на покритието на ръцете значително намалява точността на прогнозиране. Процентът на покритие от 75% дава точност от 0,55 за всеки опит, докато общото покритие (100%) намалява точността до 0,33.
Трета контрамярка би била обслужването на потребителите с виртуална и рандомизирана клавиатура вместо стандартната механична. Това неизбежно идва с недостатъци на използваемостта, но това е отлична мярка за сигурност.
Интересното е, че изследователите са използвали видеоклиповете на експеримента в анкета със 78 участници, за да определят дали хората също могат да познаят скритите ПИН кодове и до какъв момент. Средно участниците в проучването са отговорили с точност едва 7.92%, което е неефективно за извършване на атаки от този тип.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.