Броят на жертвите на рансъмуер, които плащат искания за откуп, е спаднал до рекордно ниското ниво от 29% през последното тримесечие на 2023 г., според фирмата за преговори за рансъмуер Coveware.
Тази тенденция стана очевидна в средата на 2021 г., когато процентът на плащанията спадна до 46%, след като преди това в началото на 2019 г. беше 85%.
Ниво на плащанията за откуп
Източник: Coveware
Според Coveware причината за този непрекъснат спад е многостранна, включително по-добрата подготвеност на организациите, липсата на доверие към киберпрестъпниците, които обещават да не публикуват откраднати данни, и правният натиск в някои региони, където плащането на откуп стана незаконно.
Coveware установи, че дори когато данните са откраднати при кибератаки, процентът на плащанията е едва 26% през последното тримесечие.
Намалял е не само броят на жертвите, които плащат откуп, но и паричните суми на действителните плащания на откупи.
Coveware твърди, че през четвъртото тримесечие на 2023 г. средният размер на плащанията на откупи е бил 568 705 USD, което представлява 33% спад спрямо предходното тримесечие, а медианният размер на плащанията на откупи е бил 200 000 USD.
Размер на плащането на откуп
Източник: Coveware
Медианата на размера на пострадалите организации спадна през 4-то тримесечие на 23 г., обръщайки тенденцията, започнала през 2-то тримесечие на 22 г., когато нападателите, очаквайки спад в размера на плащанията, предпочетоха да се насочат към по-големи компании за по-значителни плащания, за да компенсират разликата.
Размер на компаниите, обект на ransomware
Източник: Coveware
Освен горните статистически данни, докладът на Coveware засяга и спорната тема за забраните за плащане на откупи и как те биха могли да се отразят на целевите организации и общността на киберпрестъпниците.
Както уточнява компанията за киберсигурност, въпреки че на теория забраните изглеждат добра идея, на практика те далеч не са прости.
От Coveware предполагат, че ако бъдат наложени национални забрани в САЩ или в други държави, към които са силно насочени, компаниите най-вероятно ще спрат да докладват тези инциденти на властите и ще се справят с проблема, използвайки съмнителни доставчици на услуги като посредници.
Фирмата прогнозира, че ако такъв закон бъде приет, за една нощ ще се създаде голям нелегален пазар и целият напредък, постигнат в сближаването на жертвите и правоприлагащите органи, ще бъде обърнат.
„Значителна част от тези жертви биха направили бърза сметка за риска (силно увредена компания срещу риск от глоби и санкции) и след това биха се ориентирали в нелегалния пазар на доставчици на услуги“, се казва в доклада на Coveware.
„Някои компании все пак биха докладвали, за да са сигурни, но всяка жертва, която дори обмисля да плати или решава да плати, би си замълчала, тъй като би признала за престъпление, ако докладва.“
Вместо това Coveware предлага да се удвоят някои от съществуващите механизми и инициативи, които правят печеленето от ransomware все по-трудно, включително:
За съжаление, когато навлизаме в 2024 г., рансъмуерът остава основно глобално предизвикателство за киберсигурността, демонстрирайки забележителна устойчивост срещу съществуващите решения.
Въпреки това наблюдаваният спад в броя на плащанията на откупи означава положителна тенденция, което показва, че съгласуваните усилия за борба с този проблем насочват ситуацията в правилната посока.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.