Американската радиорелейна лига (ARRL) сподели повече информация за кибератаката през май, за която вече писахме. Тя извади от строя нейния Logbook of the World и накара радиолюбителите да се разочароват от липсата на информация.
ARRL е националната асоциация на радиолюбителите в САЩ, която представлява техните интереси пред държавните регулаторни органи и насърчава събития и образователни програми за ентусиастите в цялата страна.
На 16 май ARRL обяви, че е претърпяла „сериозен инцидент, свързан с достъпа до нашата мрежа и базираните в централата системи“.
Пробивът наруши услугите на организацията, като извади от строя телефонните ѝ системи и Световния дневник. LoTW е онлайн услуга, използвана от радиолюбителите за регистриране на успешни контакти с други хора по света.
Тъй като ARRL не сподели никаква допълнителна информация, членовете на организацията започнаха да се притесняват от липсата на прозрачност от страна на организацията.
„Все още не знаем какво не са ни казали и може би това е важно, а може би не“, пише един член във Facebook групата „Моят глас на ARRL“.
„Въпросът е много ясен, че комуникацията с членовете относно инцидента е много непрофесионална и ограничена по своя обхват.“
Днес ARRL най-накрая сподели повече подробности относно кибератаката, като заяви, че тя е била извършена от „злонамерена международна кибергрупа“.
„На или около 12 май 2024 г. ARRL стана жертва на сложна мрежова атака от злонамерена международна кибергрупа“, гласи новата актуализация от ARRL.
„ARRL незабавно привлече ФБР и се ангажира с експерти от трети страни за разследване“.
„Този сериозен инцидент беше мащабен и категоризиран от ФБР като „уникален“, като компрометира мрежови устройства, сървъри, облачни системи и персонални компютри.“
От ARRL обаче все още не са споделили дали е бил замесен ransomware и дали по време на атаката са били откраднати данни.
Ако става въпрос за атака с рансъмуер, обичайно е извършителите първо да откраднат данни, преди да криптират сървърите. След това тези откраднати данни се използват като лост, като нападателите заплашват да публикуват откраднатите файлове, ако не бъде платен откуп.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.