Средата на ноември е. С наближаването на Коледните празници се активизира и пазаруването, а с глобализацията и напредването на технологиите, все по-значителна част от покупките започнаха да се правят през интернет сайтове и платформи за пазаруване.
Пикът на пазаруването през интернет е в дните около Черен петък и Кибер понеделник, които през тази година се падат на 29 ноември и 2 декември. По различни оценки годишно се харчат между 5 и 6 трилиона долара за интернет пазаруване. В дните около Черен петък и Кибер понеделник в ЕС и САЩ през 2024 се очертава 70% от оборота на търговците да се осъществи онлайн, поне според eMarketer.
България не прави изключение – все повече купувачи „атакуват“ чуждестранни и български платформи с възможности за онлайн пазаруване в дните около черния петък. Нещо повече – срещу тази американска традиция не се чуват „патриотични“ гласове, няма противопоставяне например на БГ понеделник или Православна сряда. Всички вкупом чакат Черния петък, кой за да замени някаква техника или уред, кой да си поднови гардероба или поне да направи коледните си покупки на по- изгодна цена.
Киберпрестъпниците се възползват от общата еуфория и също се активизират. Затова ще си позволим да ви дадем някои съвети.
Може да се изкушите от връзка в Google, обещаваща невероятна сделка, но преди да кликнете, погледнете името. Ако не е нещо, което познавате, не отивайте там.
Хакерите могат да използват сходни имена на марки от търговските вериги, за да ви подмамят да предоставите данните си, затова проверете два пъти дали сайтът е този, който познавате. Google също така ви казва дали сте посещавали сайта преди, така че си струва да отделите време и да проверите за тези данни.
Ако все пак се наложи да пазарувате от непознат сайт, Брайън Кап, директор на отдел „ИТ сигурност“ в университета DeVry, каза, че има няколко предупредителни знака, които трябва да се търсят, за да се реши дали даден уебсайт е безопасен или не:
– Сайтът изглежда непрофесионално или зле проектиран.
– Връзките са счупени или деактивирани.
– Не е посочена информация за контакт.
– Политиките за връщане или за защита на личните данни са неясни или липсват.
– Цените на артикулите са невероятно ниски.
– Изискват се данни за кредитна карта по допълнителни причини, които не са свързани с покупката.
– Доставката и допълнителните такси изглеждат необичайни.
– Сайтът има прекалено голям брой отрицателни отзиви или изобщо няма такива.
„Уверете се, че уебсайтът, който разглеждате, е защитен, като потърсите иконата „заключване“ до уеб адреса“, казва Кап като част от публикуваните от DeVry съвети за онлайн пазаруване.
„Ако на даден уебсайт няма такава, тогава не давайте банковите си данни или ценна информация“, каза пък Блувщейн.
Като си създадете навик да проверявате банковата си сметка и извлеченията, ще можете отрано да уловите всяка подозрителна дейност.
Вашата банка ще разполага с информация за всички срокове, които има за докладване на измамни покупки, така че не забравяйте да следите извлеченията си.
Най-сигурното нещо, което можете да направите, е да използвате уникална, рандомизирана парола за всичките си акаунти.
Но вместо да ги записвате на листчета или в тетрадки, използвайте мениджър на пароли, за да ги съхранявате на едно място. Мениджърите на пароли заключват информацията ви зад главна парола и много от тях автоматично попълват входните данни за уебсайтове вместо вас, като ви предпазват от атаки на кийлогъри.
Националният алианс за киберсигурност повтори този съвет и също така препоръчва да се включи многофакторна автентикация, когато е възможно.
„(Многофакторното удостоверяване) ще укрепи вашите онлайн акаунти, като активира най-силните налични инструменти за удостоверяване, като биометрични данни или уникален еднократен код, изпратен на вашия телефон или мобилно устройство“, се казва в информационния лист на алианса за онлайн пазаруване.
Може би се изкушавате да влезете в любимия си сайт за пазаруване, докато пиете кафе в местното кафене, но използването на обществена Wi-Fi връзка е изключително опасно. Общественият Wi-Fi рядко има протоколи за безопасност, като например пароли, и хакерите могат да се възползват от тях и да откраднат незащитени банкови данни и чувствителна информация, без да знаете.
Приложения като Apple Pay и Google Pay могат да защитят банковите ви данни, така че ако даден уебсайт ги приема, най-добре е да ги използвате вместо дебитната си карта.
Ако нещо е ценно, не използвайте дебитната си карта, за да платите за него, съветват експертите. Това е така, защото кредитните карти имат повече защити в случай на измама, отколкото дебитните карти.
Чрез откриването на банкова сметка, която да е само онлайн, можете да контролирате размера на парите, до които имате достъп с преводи от обичайната си сметка.
По този начин, дори данните ви да бъдат компрометирани, хакерът не може да направи нищо с истинската ви банкова сметка.
VPN мрежата защитава данните ви от любопитни очи. Всичко, което изпращате, се криптира, така че дори хакер да ви види в мрежата, той няма да може да получи достъп до поверителната ви информация.
VPN мрежите ви свързват с отдалечен сървър и скриват вашия IP адрес, като използването им заедно с някой от другите ни съвети може да направи онлайн пазаруването ви изключително сигурно.
Бъдете внимателни с всички реклами за невероятни сделки. Възможно е никога да не получите стоката или да има скрити опасности. Тази стара поговорка все още е валидна за онлайн пазаруването.
Ако пазарувате от България, възползвайте се от опцията за наложен платеж, както и преглед и тест на стоката.
Разбира се за някои неща като електронни ключове, стрийминг услуги и пр. Това не е възможно. Но за физически стоки използването на тези опции спестява доста нерви, а непредоставянето на тези опции от страна на търговеца е съмнително.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.