Професионалистите в областта все повече се притесняват от съдебни искове поради неправилно управлявана реакция при нарушаване на сигурността на данните
Почти половината от специалистите по киберсигурност са били помолени от висшето ръководство да запазят „в тайна“ нарушенията на сигурността на данните през последната година.
Проучването на Bitdefender, публикувано тази седмица сред 400 професионалисти в областта на ИТ и сигурността, установи, че на 42 % от тях е било казано да запазят поверителността за нарушение, въпреки че са знаели, че то трябва да бъде докладвано на органите.
Също така почти една трета (30 %) заявиха, че активно избягват да разкриват нарушения, въпреки че са въведени специални процеси.
Практикуващите в областта на сигурността в САЩ са били най-склонни да запазят нарушението в тайна, когато са знаели, че то е трябвало да бъде разкрито, като 71 % от тях не са предупредили висшето ръководство или клиентите.
Служителите в Обединеното кралство, Франция, Германия, Испания и Италия са сред най-малко склонните да запазят нарушението за себе си.
Bitdefender установи, че твърденията на респондентите за разкриване на информация идват в период на повишена загриженост относно управлението на нарушенията на сигурността на данните и нарастващите разходи за инциденти със сигурността.
Повече от половината (52%) от глобалните респонденти твърдят, че тяхната организация е преживяла нарушение на сигурността на данните или изтичане на данни през последните 12 месеца. По-конкретно в САЩ 72% от анкетираните са заявили, че са преживели такъв инцидент.
В проучването се отбелязва също, че 55% от анкетираните са заявили, че все повече се притесняват, че компанията им ще бъде изправена пред съдебни действия поради неправилно третиране на инцидент.
Неразкриването на случаи на нарушаване на сигурността на данните може да представлява значителен риск за организациите, като законодателството както в Европейския съюз (ЕС), така и в САЩ изисква от предприятията да разкрият инцидент, ако са изложени на риск данни на клиенти.
Организациите, базирани в ЕС, са длъжни да уведомят надзорния орган „без неоправдано забавяне“ и най-късно до 72 часа „след като са узнали за нарушението“.
В САЩ във всичките 50 щата има закони за уведомяване за нарушения на сигурността, които изискват от предприятията да уведомяват засегнатите клиенти или служители при нарушение на сигурността на данните.
През януари Федералната комисия по комуникациите (FCC) намекна за потенциален ремонт на законодателството, който ще съкрати срока, в който телекомуникационните компании трябва да съобщават за нарушения на сигурността на данните.
Неразкриването на нарушения на сигурността на данните също може да има значително въздействие върху физическите лица. През октомври 2022 г. бившият главен служител по сигурността на Uber Джоузеф Съливан беше осъден за неразкриване на нарушение на сигурността на данните, което е засегнало милиони потребители и служители.
Съливан е признат за виновен за възпрепятстване на разследването на FTC по две отделни нарушения и е осъден по отделно обвинение за умишлено укриване на престъпление, след като се е свързал с отговорната страна, за да не се даде гласност на инцидента.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.