През последните шест години потреблението на вода в центровете за данни се е увеличило драстично, а неотдавнашната експлозия на изкуствения интелект поставя под сериозна заплаха високите цели на много големи технологични компании за устойчивост.
Документи, получени от Financial Times, разкриват, че потреблението на вода в съоръженията на ИТ инфраструктурата в „алеята на центровете за данни“ във Вирджиния е скочило с почти две трети от 2019 г. насам.
Колабораториите около Ашбърн, щата Вирджиния, в които се смята, че всеки ден се осъществява 70% от световния интернет трафик, са консумирали повече от седем милиарда литра вода през 2023 г.
Това бележи близо 64% увеличение в сравнение с приблизително петте милиарда литра, консумирани през 2019 г., според данни, взети от властите на различните окръзи в Северна Вирджиния.
Широкото разпространение на инструментите на изкуствения интелект постави нови изисквания към облачната инфраструктура и подхрани бързото разширяване на центровете за данни от страна на хиперскалаторите в различни региони по света.
Разходите за енергия, свързани с това разширяване, бяха добре оповестени и Microsoft, Google и Amazon положиха съгласувани усилия, за да покажат, че увеличават мащаба си, за да отговорят на това търсене по отговорен начин, като инвестират много в устойчиви центрове за данни.
Това се изразява главно в подписване на споразумения за закупуване на електроенергия с местни компании за производство на зелена енергия. Например през юли Microsoft сключи най-голямата корпоративна сделка за възобновяема енергия в историята, като си партнира с Brookfield за осигуряване на енергия за операциите на центровете за данни в САЩ и Европа.
Amazon и Google предприеха подобни стъпки, като купуват енергия от възобновяеми източници, за да задвижват своите центрове за данни и да сведат до минимум въглеродните си емисии. От друга страна, на потреблението на вода се обръща по-малко внимание, въпреки че то е също толкова неразделна част от процеса.
В разговор с ITPro Гинва Чамас, директор на групата за устойчивост в Британския институт за стандартизация (BSI), отбелязва, че за разлика от зелената енергия, водата е ограничен ресурс, който трябва да се управлява отговорно.
„Всяко използване на сладка вода в голям мащаб трябва да признае, че предизвикателството на световната водна сигурност е толкова спешна криза, колкото и изменението на климата. Както е посочено в изследването на BSI и Waterwise „Жажда за промяна“, сладката вода е ограничен ресурс, който държавите трябва да управляват внимателно“, обясни той.
„За това има много фактори, свързани с нарастващия брой на населението и нарастващото търсене на вода. Макар че това се отнася за всички сектори, технологиите в исторически план са сектор, който изисква много вода“.
През 2022 г. центърът за данни, собственост на Google, в The Dalles, Орегон, получи язвителни критики от жителите, след като местната власт разкри, че съоръжението използва една трета от водоснабдяването на града за целите на охлаждането.
Документите, оповестени по време на продължителната съдебна битка между Google и град The Dalles, разкриват, че използването на вода от хиперскалера се е утроило от 2017 г. насам. Това е особено обезпокоително, като се има предвид, че районът получава минимални валежи и е в разгара на многогодишен цикъл на суша.
Като цяло Google разкри, че през 2023 г. 15 % от цялото ѝ потребление на прясна вода ще идва от райони с „голям недостиг на вода“. Microsoft обаче разкри, че 42% от иззетата от него прясна вода през 2023 г. идва от „райони с недостиг на вода“.
ITPro се обърна към Microsoft за коментар на тази цифра и беше насочена към неотдавнашна публикация в блога за водната ефективност на центровете за данни от Ноел Уолш, корпоративен вицепрезидент за облачни операции и иновации в Microsoft.
В блога се посочва, че фирмата е в добра позиция да изпълни целта си за постигане на положителен ефект върху водата до 2030 г., и се обявяват две фокусни области за стремеж към намаляване на интензивността на използване на водата. Те включват удвоени усилия за пестене на вода на всеки етап от дейността и иновативни технологии, които намаляват количеството вода, необходимо за охлаждане.
Amazon не е публикувала съпоставими данни, но през 2022 г. фирмата обеща, че до 2030 г. AWS ще бъде положителна по отношение на потреблението на вода, като ще се стреми да възстанови повече вода в сладководните източници, отколкото отнема.
Говорител на AWS заяви пред ITPro, че през 2023 г. тя е била почти на половината път към постигането на тази цел, а през същия период организацията е успяла да подобри и ефективността си на използване на водата (WUE).
„Усилията ни за пестене и повторно използване на водата се осъществяват в нашите операции на място и в общностите, в които работим, като работим с партньори с нестопанска цел и публични партньори, за да подкрепим наличието на вода“, каза говорителят.
„AWS достигна 41% от пътя към постигане на положителен резултат по отношение на потреблението на вода през 2023 г. AWS също така увеличи своята WUE до 0,18 през 2023 г. В резултат на инвестициите ни в проекти за попълване на водния баланс върнахме 3,5 млрд. литра вода на общностите през 2023 г.“
Чамас добави, че тъй като хиперскалаторите продължават да мащабират своята облачна инфраструктура, за да посрещнат новото търсене на изкуствен интелект, секторът ще продължи да източва все повече вода от сладководните запаси.
„С нарастването на необходимата инфраструктура за поддържане на ИИ секторът вероятно ще стане много по-интензивен по отношение на водата, така че там, където може, по-широкият сектор трябва да възприеме мисленето на кръговата икономика. Няма сребърен куршум, но има много стъпки, които могат да бъдат предприети“, добави тя.
„Рециклирането и повторното използване на водата трябва да се превърне в норма, когато това е възможно, така че компаниите да избягват прекомерния добив на вода. Там, където се изгражда нова инфраструктура за данни, трябва да бъдат вградени системи, които подпомагат повторното използване на водата.“
„В основата си технологичните организации трябва да се стремят да отидат една стъпка по-далеч от това просто да бъдат ефективни по отношение на водата и да се стремят да постигнат нетна печалба за околната среда чрез инициативи, които попълват или запазват водните ресурси.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.