Английската Висша лига въвежда (полу)автоматичен ъпгрейд на сигналите за засада.
Новата система променя вероятно най-спорното правило в спорта.
Въведено за първи път през 1863 г., правилото за засадата не позволява на хитри футболисти да лагеруват край вратата.
В сегашната си версия правилото се прилага само за нападатели в половината на противника. След като навлязат в това пространство, съотборниците им могат да им подават само когато са зад поне двама противникови играчи.
Звучи объркващо? Е, позволете пояснение.
Играчите могат да бъдат в засада, когато която и да е част от тялото им се намира зад защитниците. Или може би когато между тях има дневна светлина. Но понякога, само когато нападателят е „активно включен“ в играта. Разбирате ли? Добре, аз също.
Длъжностните лица са се опитали да усъвършенстват правилото, но отсъжданията за офсайд все още постоянно разгневяват както футболистите, така и феновете.
Последният обект на техния гняв е видеоасистентът на съдията (VAR). Предназначена за преразглеждане на решенията, взети на терена, системата добави втора проверка за офсайд. За съжаление тя добави и нови проблеми.
Решенията не само останаха противоречиви, но сега бяха и ужасно бавни. Висшата лига беше върната към чертожната дъска.
Днес тя се завърна с ново решение: полуавтоматична технология за засади (SAOT).
SAOT прилага оптично проследяване на футболистите. Когато даден играч е в положение на засада, софтуерът автоматично чертае линии върху кадрите, за да илюстрира позицията му. След това съдиите проверяват филма, преди да вземат решение.
Чрез съчетаване на автоматизацията с човешкия надзор системата може да повиши точността и скоростта. Поне такъв е планът.
Висшата лига ще въведе SAOT през следващия сезон, който започва в петък. Британската технологична фирма Genius Sports е наета да разработи системата.
Компанията ще инсталира камери за компютърно зрение на всеки стадион от Висшата лига. Според Genius Sports софтуерът може да генерира пълни 3D визуализации на играчите, топката и зоната на засада за „секунди“. След това длъжностните лица могат да направят точна преценка.
Тони Скоулс, главният футболен директор на Висшата лига, очаква системата да подобри хода на играта. Той твърди, че SAOT ще подобри преживяването на всички участници – „включително и на привържениците“.
Това е смело обещание, но дори перфектната технология трудно би го изпълнила. Защото понякога единственото правилно решение е това, което е от полза за нашия отбор.
Автор: Томас Маколи (Thomas Macaulay), TNW
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.