Сайтовете на WordPress са обект на неизвестен досега щам на зловреден софтуер за Linux, който използва недостатъци в над две дузини плъгини и теми, за да компрометира уязвими системи.
„Ако сайтовете използват остарели версии на такива добавки, в които липсват важни поправки, целевите уебстраници се инжектират със злонамерени JavaScripts“, заяви руският доставчик на услуги за сигурност Doctor Web в доклад, публикуван миналата седмица. „В резултат на това, когато потребителите щракнат върху някоя област на атакуваната страница, те биват пренасочвани към други сайтове.“
Атаките включват въоръжаване със списък от известни уязвимости в сигурността на 19 различни плъгина и теми, които вероятно са инсталирани на сайта на WordPress, като той се използва за разгръщане на имплант, който може да се насочи към конкретен уебсайт, за да се разшири допълнително мрежата.
Той също така е способен да инжектира JavaScript код, извлечен от отдалечен сървър, за да пренасочи посетителите на сайта към произволен уебсайт по избор на нападателя.
Doctor Web съобщи, че е идентифицирал втора версия на задната врата, която използва нов домейн за командване и управление (C2), както и актуализиран списък с недостатъци, обхващащ 11 допълнителни приставки, с което общият им брой достига 30.
Целевите плъгини и теми са следните:
WP Live Chat Support
Yuzo Related Posts
Yellow Pencil Visual CSS Style Editor
Easy WP SMTP
WP GDPR Compliance
Newspaper (CVE-2016-10972)
Thim Core
Smart Google Code Inserter (discontinued as of January 28, 2022)
Total Donations
Post Custom Templates Lite
WP Quick Booking Manager
Live Chat with Messenger Customer Chat by Zotabox
Blog Designer
WordPress Ultimate FAQ (CVE-2019-17232 and CVE-2019-17233)
WP-Matomo Integration (WP-Piwik)
ND Shortcodes
WP Live Chat
Coming Soon Page and Maintenance Mode
Hybrid
Brizy
FV Flowplayer Video Player
WooCommerce
Coming Soon Page & Maintenance Mode
Onetone
Simple Fields
Delucks SEO
Poll, Survey, Form & Quiz Maker by OpinionStage
Social Metrics Tracker
WPeMatico RSS Feed Fetcher, and
Rich Reviews
И за двата варианта се казва, че включват неимплементиран метод за грубо насилване на администраторски акаунти в WordPress, въпреки че не е ясно дали това е остатък от по-ранна версия или функционалност, която все още не е видяла бял свят.
„Ако подобна опция бъде реализирана в по-новите версии на задната врата, киберпрестъпниците ще могат да атакуват успешно дори някои от тези уебсайтове, които използват актуални версии на плъгините с поправени уязвимости“, казват от компанията.
На потребителите на WordPress се препоръчва да поддържат всички компоненти на платформата в актуално състояние, включително добавките и темите от трети страни. Препоръчва се също така да използват силни и уникални login имена и пароли, за да защитят своите акаунти.
Разкритието идва няколко седмици след като Fortinet FortiGuard Labs подробно описа друг ботнет, наречен GoTrim, който е предназначен за грубо насилване на самостоятелно хоствани уебсайтове, използващи системата за управление на съдържанието (CMS) WordPress, за да завладее контрола над целевите системи.
Преди два месеца Sucuri отбеляза, че повече от 15 000 WordPress сайта са били пробити като част от злонамерена кампания за пренасочване на посетителите към фалшиви портали за въпроси и отговори. В момента броят на активните инфекции е 9 314.
През юни 2022г. компанията за сигурност на уебсайтове, собственост на GoDaddy, също така сподели информация за система за насочване на трафика (TDS), известна като Parrot, за която се наблюдава, че е насочена към WordPress сайтове с измамен JavaScript, който пуска допълнителен зловреден софтуер в хакнатите системи.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.