Изследователи по сигурността са открили две злонамерени приложения за управление на файлове в Google Play с общ брой на инсталациите над 1,5 милиона, които са събирали прекомерно много потребителски данни, надхвърлящи значително необходимото за предлагане на обещаната функционалност.
Приложенията, и двете от един и същи издател, могат да се стартират без никакво взаимодействие от страна на потребителя, за да откраднат чувствителни данни и да ги изпратят на сървъри в Китай.
Въпреки че са докладвани на Google, двете приложения продължават да са налични в Google Play към момента на публикуване на статията.
Приложението File Recovery and Data Recovery, идентифицирано като „com.spot.music.filedate“ на устройствата, има поне 1 милион инсталации. Броят на инсталациите на File Manager отчита поне 500 000 и то може да бъде идентифицирано на устройствата като „com.file.box.master.gkd“.
Двете приложения са открити от енджина за поведенчески анализ на компанията за решения за мобилна сигурност Pradeo, а в описанието им се посочва, че не събират никакви потребителски данни от устройството в раздела за безопасност на данните в техния запис в Google Play
Pradeo обаче установи, че мобилните приложения екфилтрират следните данни от устройството:
Въпреки че приложенията може да имат основателна причина да събират някои от горепосочените данни, за да осигурят добра производителност и съвместимост, голяма част от събраните данни не са необходими за функциите за управление на файлове или възстановяване на данни. Още по-лошо е, че тези данни се събират тайно и без съгласието на потребителя.
Pradeo добавя, че двете приложения скриват иконите си на началния екран, за да затруднят намирането и премахването им. Те могат също така да злоупотребяват с разрешенията, които потребителят одобрява по време на инсталацията, за да рестартират устройството и да се стартират във фонов режим.
Вероятно издателят е използвал емулатори или инсталационни ферми, за да раздуе популярността и да направи продуктите си да изглеждат по-надеждни, предполага Pradeo. Тази теория се подкрепя от факта, че броят на потребителските отзиви в магазина Play е твърде малък в сравнение с отчетената потребителска база.
Винаги се препоръчва да проверявате потребителските отзиви, преди да инсталирате дадено приложение, да обръщате внимание на исканите разрешения по време на инсталирането на приложението и да се доверявате само на софтуер, публикуван от уважавани разработчици.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.