CISA не е потвърдила кои две системи са били изключени от мрежата и до какви данни е имало достъп.
Според официални лица през февруари заплахите са проникнали в системите на Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност (CISA), като са използвали уязвимости в продуктите на Ivanti.
За първи път подозрителна дейност е била установена преди месец в две системи, които са били изведени от мрежата, отбеляза говорител на CISA, но не е ясно кой стои зад инцидента и дали е имало достъп до някакви данни или са били откраднати такива.
Съобщава се, че двете системи, изведени от строя, са били Infrastructure Protection Gateway и Chemical Security Assessment Tool (CSAT), въпреки че CISA не е потвърдила това.
CISA препоръчва на организациите да прегледат издадената от нея в края на февруари препоръка относно три уязвимости на Ivanti, идентифицирани като CVE-2023-46805, CVE-2024-21887 и CVE-2024-21893. Те са част от шлюзовете Ivanti Connect Secure и Ivanti Policy Secure.
В допълнение към това CISA съобщава, че в нейния случай ИКТ на Ivanti не са успели да открият компрометиране при ангажименти за реагиране на инциденти. Хакерите са успели да откраднат пълномощни на тези устройства на Ivanti и дори да получат достъп до пълен компрометиран домейн, в някои случаи. Няколко водещи агенции за киберсигурност призовават всички организации да бъдат предпазливи по отношение на тези шлюзови инструменти поради рисковете, които те представляват в корпоративна среда.
CISA съобщава, че засега няма оперативно въздействие, но че „това е напомняне, че всяка организация може да бъде засегната от кибернетична уязвимост и наличието на план за реакция при инциденти е необходим компонент на устойчивостта“.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.