В понеделник компанията за медицинска апаратура Artivion оповести атака с рансъмуер, която е довела до изключване на някои от системите ѝ, което е довело до нарушаване на процесите на поръчка и доставка.
Със седалище в Атланта, Джорджия, Artivion произвежда и разпространява аортоцентрични сърдечни и съдови медицински продукти, включително механични човешки сърдечни клапи, имплантируеми сърдечни и съдови човешки тъкани, стент графтове и хирургически уплътнители. Компанията предлага на пазара и продава своите продукти в над 100 държави, включително и България.
Атаката с рансъмуер е идентифицирана на 21 ноември и принуждава Artivion да изключи някои от системите си, докато се ангажира със специалисти за нейното локализиране, отстраняване и разследване.
„Инцидентът включваше придобиване и криптиране на файлове“, заяви компанията в регулаторно заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси.
Artivion заявява, че все още работи по сигурното възстановяване на системите си и смята, че атаката не е оказала съществено въздействие и няма вероятност да повлияе на цялостното й финансово състояние и резултати от дейността.
Въпреки че продължава да обслужва клиентите си, компанията е изпитала „смущения в някои процеси на поръчки и доставка, както и в някои корпоративни операции, които до голяма степен са били смекчени“.
Artivion заявява, че усилията за отстраняване на последиците са довели и ще доведат до някои разходи и че макар да вярва, че „има адекватно застрахователно покритие“, някои от допълнителните разходи, свързани с инцидента, няма да бъдат покрити от застраховката.
„Дружеството продължава да е изложено на различни рискове, дължащи се на инцидента, включително въздействието на забавянията във възстановяването, и в резултат на това не може да предостави гаранции, че инцидентът няма да бъде определен като имащ съществено въздействие в бъдеще“, заяви Artivion пред SEC.
Artivion не е споделила подробности за субекта на заплаха, отговорен за атаката, и изглежда, че никоя известна група за изнудване не е добавила компанията към сайта си за изтичане на информация.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.