Според фирмата за сигурност на киберфизични системи Claroty прекомерното използване на инструменти за отдалечен достъп в средите на операционните технологии (OT) може да увеличи повърхността на атаките, да усложни управлението на идентичността и да затрудни видимостта.
Claroty е извършила анализ на данни от повече от 50 000 устройства с възможност за отдалечен достъп, които се намират в средите на клиентите на ОТ.
Инструментите за отдалечен достъп могат да имат много предимства за индустриалните и други видове организации, които използват продукти за ОТ. Те обаче могат да създадат и значителни проблеми и рискове за киберсигурността.
Claroty установи, че 55% от организациите използват четири или повече инструмента за отдалечен достъп, а някои от тях разчитат на цели 15-16 такива инструмента.
Макар че някои от тези инструменти са решения от корпоративен клас, фирмата за киберсигурност установи, че 79% от организациите имат повече от два инструмента, които не са от корпоративен клас, в своите OT мрежи.
„Повечето от тези инструменти не разполагат със запис на сесиите, одит и контрол на достъпа, базиран на роли, които са необходими за правилната защита на OT средата. Някои от тях не разполагат с основни функции за сигурност, като например опции за многофакторна автентикация (MFA), или са спрени от съответните доставчици и вече не получават актуализации на функциите или сигурността“, обяснява Claroty в своя доклад.
Известно е, че някои от тези инструменти за отдалечен достъп, като TeamViewer и AnyDesk, са били обект на атаки от страна на сложни заплахи.
Използването на инструменти за отдалечен достъп в средите на ОТ създава проблеми както по отношение на сигурността, така и по отношение на експлоатацията.
Що се отнася до сигурността – в допълнение към липсата на основни функции за сигурност – тези инструменти увеличават повърхността за атаки и излагането на риск на организацията, тъй като не е лесно да се управляват уязвимостите в цели 16 различни приложения.
От оперативна гледна точка, отбелязва Claroty, колкото повече инструменти за отдалечен достъп се използват, толкова по-високи са свързаните с тях разходи. Освен това липсата на консолидирани решения увеличава неефективността на мониторинга и откриването и свежда до минимум възможностите за реакция.
Нещо повече, „липсата на централизиран контрол и прилагане на политики за сигурност отварят вратата за неправилни конфигурации и грешки при внедряването, както и за непоследователни политики за сигурност, които създават уязвимости, които могат да бъдат използвани“, казва Claroty.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.