Революцията на изкуствения интелект (ИИ) е пред нас! Следващата итерация на инструмента ChatGPT на OpenAI – ChatGPT-4 – беше пусната през март и донесе много подобрения в сравнение с ChatGPT-3. Като начало ChatGPT-4 съдържа повече параметри от своя предшественик. ChatGPT-3 имаше 175 милиарда параметъра. Така че ChatGPT-4 вероятно съдържа някъде около 200 милиарда параметри, но това е само обосновано предположение. Няма стандартни спецификации, които OpenAI да предоставя за броя на параметрите в ChatGPT-4. Встрани от това, параметрите са конфигурационни променливи, които определят езиковия модел. Колкото повече са параметрите, толкова повече са аспектите, по които инженерите могат да обучават модела.
Както всяка по-нова технология, някои ще измислят начини да я използват за подобряване на човечеството, а други ще се опитват да я използват за злонамерени цели. Например ChatGPT-4 постига резултати в 90-ия персентил на единния изпит за адвокати. Някои ще търсят начини да използват тази технология, за да си помогнат в обучението, а други ще видят как могат да я използват, за да мамят на тестовете. Всичко зависи от намеренията. Разбира се, тъй като това е новинарска публикация за киберсигурността, ще си представим начините, по които ChatGPT-4 и други инструменти с изкуствен интелект могат да бъдат използвани от нападателите, за да затруднят живота на всички.
Най-разпространените и повсеместни атаки с изкуствен интелект вероятно ще се отнасят до социалния инженеринг, точно както и сега в настоящия пейзаж на заплахите. Изследователите предупредиха за последиците от Deepfakes и uncanny valley. Това вече не е бъдеще, от което да се страхуваме, а настояще. Например един потребител на Twitter за един час създаде deepfake, който може да заблуди някого, въпреки че не изглежда автентичен. Това е така, защото той го е създал за един час. Представете си, че някой нападател отдели време, за да направи deepfake да изглежда възможно най-автентичен, и използва изкуствен интелект за подправяне на гласа, за да имитира гласа на физическо лице. Помислете за всички атаки със социален инженеринг, за които тази технология може да помогне на нападателите. Нападателите могат дори да подправят обикновени гласови повиквания с помощта на базирания на звук ИИ и да предизвикат хаос. Социалните атаки са разрушителни сега, но вероятно само ще се влошават.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.