Групировката зад рансъмуер операцията Qilin (известна още като Phantom Mantis) е започнала нова координирана кампания, използвайки критични уязвимости в устройства на Fortinet, за да прониква в корпоративни мрежи, заобикаляйки удостоверяване и изпълнявайки злонамерен код от разстояние.
Открита за първи път през август 2022 г. под името Agenda като част от Ransomware-as-a-Service (RaaS) схема, групировката до момента е поела отговорност за над 310 жертви, включително крупни организации като автомобилния гигант Yangfeng, издателството Lee Enterprises, Съдебната служба на щата Виктория (Австралия) и Synnovis – доставчик на услуги, чиито системи поддържат множество болници в Лондон. Атаката срещу Synnovis доведе до масово отменяне на прегледи и операции в болници на NHS.
Според PRODAFT, компания за киберразузнаване, Qilin е започнала нова полуавтоматизирана кампания през май и юни 2025 г., насочена към няколко уязвимости във Fortinet устройства, включително:
CVE-2024-21762 – критична уязвимост, позволяваща дистанционно изпълнение на код.
CVE-2024-55591 – използвана и от други групировки като zero-day още от ноември 2024 г.
„Нашите наблюдения показват особен интерес към испаноговорящи държави. Въпреки това Qilin продължава да избира жертвите си опортюнистично, без строго придържане към географски или секторни ограничения“, се казва в поверително предупреждение от PRODAFT.
Една от уязвимостите – CVE-2024-55591 – е използвана и от групировката Mora_001, която разпространява вариант на SuperBlack рансъмуер, свързан с печално известната банда LockBit, по данни на Forescout.
Другата уязвимост – CVE-2024-21762 – беше закърпена през февруари 2025 г., като CISA я включи в списъка си с активно експлоатирани уязвимости и нареди на федералните агенции в САЩ да защитят FortiOS и FortiProxy устройствата си до 16 февруари. Въпреки това, почти месец по-късно Shadowserver Foundation докладва, че близо 150 000 устройства все още са уязвими.
Уязвимостите във Fortinet продукти редовно се използват в шпионски кампании и за внедряване на зловреден софтуер. Пример за това е атаката на Volt Typhoon – китайска хакерска групировка, която през февруари използва SSL VPN уязвимости (CVE-2022-42475 и CVE-2023-27997) във FortiOS, за да внедри Coathanger – RAT троянец, използван за компрометиране на военната мрежа на холандското министерство на отбраната.
Новата активност на Qilin показва ясно как комбинирането на RaaS модели, автоматизация и нулеводневни уязвимости продължава да е силно ефективна тактика в света на киберпрестъпността. Експертите очакват разширяване на атаките извън испаноговорящите държави, като призовават организациите незабавно да актуализират Fortinet устройствата си и да приложат засилено наблюдение върху своята мрежова инфраструктура.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.