Нова група хакери криптира данни във виртуални машини, оставя бележки за откуп и приключва работа.
Нова група за рансъмуер извършва старомодни атаки, като заключва данни във виртуални среди, за да получи бързи плащания.
Изследователите от Arctic Wolf за пръв път са забелязали групата, която наричат „Fog“, на 2 май, според наскоро публикуван доклад. До 23 май „Fog“ е извършвала сравнително стандартни атаки за откуп: бързо проникване и криптиране на данни, съхранявани във виртуални среди, оставяне на бележка за откуп, но без да се ексфилтрира нищо.
Атаките на Fog обикновено започват с откраднати идентификационни данни за виртуална частна мрежа (VPN) – все по-популярно средство за първоначален достъп до големи организации. Досега групата е експлоатирала двама различни доставчици на VPN шлюзове, чиито имена Arctic Wolf отказва да назове.
В един от случаите например Fog е предала хеша, за да компрометира администраторски акаунти в мрежата на своята цел. След това е използвала акаунтите, за да установи връзка по протокола за отдалечен работен плот (RDP) със сървъри с Windows, на които са инсталирани хипервайзорът Hyper-V и софтуерът за защита на данните Veeam.
Други често срещани тактики, техники и процедури на Fog включват попълване на идентификационни данни, използване на собствени инструменти на Windows и инструменти с отворен код като Metasploit и PsExec, деактивиране на Windows Defender и използване на Tor за комуникация с жертвите.
Противно на последните тенденции, Fog не ексфилтрира данните, които криптира. Групата не управлява сайт за изтичане на информация, не извършва двойно или тройно изнудване или нещо подобно. „Като се има предвид кратката продължителност на периода между първоначалното проникване и криптирането, извършителите изглежда са по-заинтересовани от бързо изплащане, отколкото от по-сложна атака“, смятат изследователите.
Досега Fog е бил насочен само към организации в САЩ. Четири от всеки пет докладвани атаки са от сектора на образованието, а останалите са разпределени в различни индустрии за отдих.
Това, че една сравнително аматьорска група ще се насочи именно към образованието, не е изненадващо, казва Кери Шафър-Пейдж, вицепрезидент на DFIR в Arctic Wolf.
„Образованието често е недофинансирано и с недостатъчно персонал, когато става въпрос за киберпространството. А като се замислите за летните ваканции и модела на подбор на персонала, те често имат много малки ИТ отдели. Това е идеална възможност за нападателите“, казва тя.
За да се отчетат някои от тези недостатъци, Шафър-Пейдж казва: „Служителите трябва да разберат как управляват своите пълномощия. Тези хакери търсят начин да се придвижат странично и да повишат привилегиите си. След като повишат привилегиите си, играта приключва. Те могат да се доберат до перлата в короната.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.