Сравнително нова злонамерена кампания, доставяща рансъмуер Magniber, е насочена към домашни потребители на Windows с фалшиви актуализации за сигурност.
Авторите на заплахата създадоха през септември уебсайтове, които популяризираха фалшива антивирусна програма и актуализации за сигурност за Windows 10. Изтеглените злонамерени файлове (ZIP архиви) съдържаха JavaScript, който инициира сложна инфекция със зловреден софтуер за криптиране на файлове.
Доклад от екипа за разузнаване на заплахи на HP отбелязва, че операторите на рансъмуера Magniber са поискали плащания до $2500 от домашните потребители, за да получат инструмент за дешифриране и да възстановят своите файлове. Щамът се фокусира само върху компилациите на Windows 10 и Windows 11.
През април 2022г. Magniber беше разпространен като актуализация на Windows 10 чрез мрежа от злонамерени уебсайтове, а през януари неговите оператори използваха актуализации на браузъра Chrome и Edge, за да прокарат злонамерени пакетни файлове с Windows приложения (.APPX).
В предишната кампания хакерите използваха MSI и EXE файлове. Сега преминаха към JavaScript файлове, които имаха следните имена:
Тези файлове са обфусцирани и използват вариант на техниката „DotNetToJScript“ за изпълнение на .NET файл в системната памет, намалявайки риска от откриване от антивирусни продукти, налични на хоста.
.NET файлът декодира shellcode, който използва своя собствена обвивка, за да направи скрити системни извиквания, и го инжектира в нов процес, преди да прекрати своя собствен.
Шелкодът изтрива файлове със скрито копие чрез WMI и деактивира функциите за архивиране и възстановяване чрез „bcdedit“ и „wbadmin“. Това увеличава шансовете за получаване на плащане, тъй като жертвите имат една възможност по-малко да възстановят файловете си.
За да извърши това действие, Magniber използва байпас за функцията за контрол на потребителските акаунти (UAC) в Windows.
Той разчита на механизъм, който включва създаване на нов ключ на системния регистър, който позволява указване на команда на обвивката. В по-късна стъпка се изпълнява помощната програма „fodhelper.exe“, за да стартира скрипт за изтриване на скритите копия.
Накрая Magniber криптира файловете на хоста и пуска бележките за откуп, съдържащи инструкции как жертвата да възстанови своите файлове.
Анализаторите на HP забелязаха, че докато Magniber се опитва да ограничи криптирането само до конкретни типове файлове, псевдохешът, който генерира по време на изброяването, не е перфектен, което води до сблъсъци на хешове и „съпътстващи щети“, т.е. криптиране и на нецелеви типове файлове .
Домашните потребители могат да се защитят от атака на ransomware, като правят редовни резервни копия на своите файлове и ги съхраняват на офлайн устройство за съхранение. Това позволява възстановяване на данните върху прясно инсталирана операционна система.
Преди да възстановят данните, потребителите трябва да се уверят, че техните резервни копия не са заразени.
Снимки и схеми: НР
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.