Платформите за генеративен изкуствен интелект като ChatGPT променят начина, по който получаваме достъп до информация, отговаряме на въпроси и дори разработваме софтуерен код. Не е изненадващо, че според проучването на KPMG за киберсигурността: (PDF), две трети (66%) от лидерите в областта на сигурността смятат, че автоматизацията, базирана на ИИ, е много важна, както сега, така и в бъдеще, за изпреварване на новите заплахи и за повишаване на гъвкавостта и оперативността на техните SOC. Въпреки че автоматизацията, базирана на ИИ, предлага множество предимства, надеждността на препоръките, генерирани от ИИ, остава основна грижа за лидерите в областта на киберсигурността. Това повдига въпроса: Какво е необходимо, за да се разгърне пълният потенциал на ИИ в киберсигурността?
Всеки, който е проучвал генеративни платформи за ИИ, може да види, че ИИ има потенциал значително да подобри киберсигурността – особено при запитване на големи масиви от данни, идентифициране на аномалии и активиране на действия, базирани на събития, като например триаж на билети, предупреждаване на екипи или намаляване на фалшивите положителни резултати. Въпреки това, както всяка технология, ИИ също въвежда нови рискове и предизвикателства, които трябва да бъдат внимателно управлявани. Някои основни рискове включват:
Въпреки тези предизвикателства ИИ играе ключова роля в съвременната киберсигурност, предлагайки значителни предимства, които помагат на организациите да се защитят от все по-сложни заплахи. Някои основни предимства на ИИ в киберсигурността включват:
Понастоящем повечето стратегии за ИИ са тясно фокусирани върху подпомагането на конкретни задачи, а организациите все още оценяват рисковете, породени от тази нововъзникваща технология. Въпреки това, тъй като кибернетичните противници все повече използват ИИ, специалистите по сигурността не трябва да изостават. Вместо това те трябва да намерят баланс между риска и ползата, за да подобрят лова на заплахи и да постигнат по-голяма оперативна ефективност.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.