Две нови слабости в сигурността, открити в няколко системи за зареждане на електрически превозни средства (EV), могат да бъдат използвани за дистанционно изключване на станциите за зареждане и дори за кражба на данни и енергия.
Откритията, направени от израелската компания SaiFlow, показват още веднъж потенциалните рискове, пред които е изправена инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства.
Проблемите са установени във версия 1.6J на стандарта Open Charge Point Protocol (OCPP), който използва WebSockets за комуникация между зарядните станции за EV и доставчиците на системи за управление на зарядни станции (CSMS). Настоящата версия на OCPP е 2.0.1.
„Стандартът OCPP не определя как CSMS трябва да приема нови връзки от зарядна точка, когато вече има активна връзка“, казват изследователите от SaiFlow Лионел Ричард Сапосник и Дорон Порат.
„Липсата на ясно указание за множество активни връзки може да бъде използвана от нападателите, за да прекъснат и превземат връзката между точката за зареждане и CSMS.“
Това също така означава, че кибернетичен нападател може да фалшифицира връзка от валидно зарядно устройство към неговия доставчик на CSMS, когато то вече е свързано, което на практика води до един от двата сценария:
Фалшифицирането е възможно поради факта, че доставчиците на CSMS са конфигурирани да разчитат единствено на идентичността на точката за зареждане за удостоверяване.
„Комбинирането на неправилното обработване на нови връзки със слабата политика за удостоверяване на OCPP и идентичностите на зарядните устройства може да доведе до мащабна разпределена DoS (DDoS) атака в мрежата [Electric Vehicle Supply Equipment]“, казват изследователите.
В OCPP 2.0.1 е коригирана политиката за слабо удостоверяване, като се изискват идентификационни данни на точката за зареждане, с което се затваря пропускът. Въпреки това, смекчаващите мерки за случаите, когато има повече от една връзка от една точка за зареждане, трябва да изискват валидиране на връзките чрез изпращане на ping или heartbeat заявка, отбеляза SaiFlow.
„Ако една от връзките не реагира, CSMS трябва да я елиминира“, обясняват изследователите. „Ако и двете връзки реагират, операторът трябва да може да елиминира злонамерената връзка директно или чрез интегриран в CSMS модул за киберсигурност.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.