Изкуственият интелект (ИИ) е терминът, който се използва от всички. Като мощен инструмент, който може да опрости ежедневието ни, той се превърна в технологична революция, която засяга всички нас.
Генериращият изкуствен интелект има множество приложения в различни области, като например превод в реално време или автоматизиране на повтарящи се задачи, и е изключително полезен за подобряване на времето за откриване и реакция в решенията за сигурност, както и за генериране на съдържание. Той обаче има и недостатъци и може да представлява риск. Използването на ИИ не винаги е добронамерено и може да доведе до разкриване на поверителни или чувствителни данни, което може да окаже въздействие както върху отделни лица, така и върху организациите, тъй като няма контрол върху начина, по който се обработва тази информация. В резултат на това в някои сектори, като например образованието, все по-често се ограничава използването или блокира достъпът до инструменти на ИИ в инфраструктурите, за да се предотврати неподходящо или нежелано използване. Освен това не бива да забравяме и нарастването на кибератаките, задвижвани от ИИ, тъй като тези заплахи стават все по-сложни и сложни за откриване.
Накратко, неправилната употреба на изкуствен интелект е все по-голяма грижа за експертите по киберсигурност и не е изненадващо, че компаниите започват да се притесняват от тази ситуация. Много от тях обаче все още не са подготвени да се справят с тази заплаха. Всъщност проучване на McKinsey вече предупреждава, че макар 53% от организациите да признават, че киберсигурността е общ риск, свързан с изкуствения интелект, само 38% работят за неговото намаляване.
Компаниите и експертите по киберсигурност трябва да се адаптират към тази тенденция и да бъдат готови да включат ИИ в ежедневната си работа, но по сигурен и контролиран начин.
Докато ИИ все по-често се използва за извършване на атаки със зловреден софтуер и причиняване на нарушения на сигурността на данните, успоредно с това се създават и нови решения, а съществуващите инструменти се укрепват, като се включват нови възможности, базирани на ИИ, в моделите им за защита, за да се адаптират към този нов контекст и да подобрят стратегията за корпоративна сигурност.
Изключително важно е експертите по киберсигурност да са наясно с актуалния пейзаж на заплахите, за да могат екипите да приемат подходящи решения. Въпреки че не се налагат драстични промени за реорганизиране на стратегията за сигурност на компанията, това е важен въпрос и изисква периодичен преглед на инсталираните решения за сигурност, за да се оцени ефективността на защитата. Това гарантира, че се прилага подходящото ниво на сигурност и че системите са защитени от нарастването на сложните и уклончиви кибератаки.
За да се гарантира, че мрежите и системите са добре защитени и свободни от външни заплахи, които биха могли да компрометират сигурността на чувствителната информация, е от съществено значение да разполагате с инструменти, които включват технологии, базирани на изкуствен интелект и ML, които революционизират възможностите за откриване и класифициране на потенциално вредни процеси и приложения. Ето защо решенията, които включват тези технологии и включват в моделите си подходи за нулево доверие, са големи съюзници в постигането на тази цел. В WatchGuard работим в тази посока от години и използваме тези иновативни технологии в наша полза, за да подобрим модела си на защита и да подсилим сигурността на нашите клиенти. ИИ играе фундаментална роля в подобряването на нашите възможности за откриване и ни помага да се борим с киберпрестъпността, но нашите партньори и клиенти са тези, които решават как да го използват в своите среди, като по този начин насърчават отговорното и контролирано използване на тази технология. Например функционалността за контрол на достъпа до уеб, вградена в нашите решения за защита на крайни точки, както и WebBlocker и контрол на приложенията във Firebox, помагат на компаниите да контролират и ограничават използването и достъпа до потенциално вредни употреби на ИИ и други потенциално опасни агенти, като същевременно осигуряват сигурно взаимодействие, както вътре, така и извън корпоративната мрежа, с тези инструменти.https://www.watchguard.com/wgrd-products/firewall-appliances
Въпреки че генеративният ИИ предоставя много предимства на компаниите по отношение на оптимизиране на разходите и времето, неправилното използване на този инструмент може да доведе до сериозни проблеми. Организациите трябва да прилагат защитни мерки, за да ограничат ефективно вредното използване на този тип технологии.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.