Залогът за киберзащитниците не може да бъде по-голям. При огромните количества чувствителна информация, интелектуална собственост и финансови данни, които са изложени на риск, последиците от пробив в данните могат да бъдат опустошителни. Според доклад, публикуван от института Ponemon, разходите за нарушаване на сигурността на данните са достигнали рекордно високи стойности, като през 2022 г. ще възлизат средно на 4,35 млн. долара.
Уязвимостите в уеб приложенията често са основната врата за нападателите. Според доклад на Световния икономически форум, само една седмица след откриването на критичен недостатък в сигурността на широко използвана софтуерна библиотека (Log4j), всяка минута са били откривани повече от 100 опита за използване на уязвимостта. Това илюстрира колко бързо злонамерени хакери могат да се възползват от уязвимостите, като подчертава спешната необходимост от редовна оценка и наблюдение на вашата система за всякакви уязвимости или слаби места.
Сложността на справянето с предизвикателствата пред сигурността в днешния цифров свят се усложнява допълнително от нарастващото използване на компоненти с отворен код, ускоряването на циклите на доставка на софтуер и бързото разширяване на повърхността на атаките.
Един от основните начини, по които организациите могат да се защитят от киберзаплахи, е провеждането на тестове за проникване. Тестовете за проникване са проактивна мярка за сигурност, която включва симулиране на реални кибератаки върху мрежи, сървъри, приложения и други системи, за да се открият и отстранят всички потенциални слабости или уязвимости, преди те да бъдат използвани.
Тестването за проникване е основен инструмент за идентифициране, анализиране и намаляване на рисковете за сигурността. То дава възможност на екипите за киберзащита да оценят податливостта на средата си на атаки и да определят ефективността на съществуващите мерки за сигурност.
Тестовете за проникване варират от прости оценки до по-сложни, многоетапни ангажименти. Ето някои от най-разпространените видове Pen Testing:
Независимо от вида на провежданото тестване, обикновено има няколко етапа, през които трябва да се премине:
Пен-тестването е съществена част от стратегията за сигурност на всяка организация и като разбират различните видове налични тестове, както и етапите на процеса, организациите могат да гарантират, че техните системи са адекватно защитени срещу киберзаплахи.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.