Групата LockBit, доскоро смятана за най-опасната киберпрестъпна организация в света, претърпя внезапен срив, оставяйки след себе си въпроси относно ролята на руската държава в нейното съществуване и съдбата на предполагаемия ѝ лидер — Дмитрий Хорощев.
LockBit не беше просто група, а услуга за предоставяне на рансъмуер по модела „Ransomware-as-a-Service“ (RaaS). Тя предлагаше на глобална мрежа от хакери всичко необходимо — зловреден софтуер, комуникационна инфраструктура, хостинг на откраднати данни и възможности за пране на криптовалути. Според Държавния департамент на САЩ, от 2020 до началото на 2024 г. LockBit е атакувала над 2500 жертви по целия свят, с изискан откуп за стотици милиони долари, от които поне 150 милиона са платени.
През февруари 2024 г. групата претърпя съкрушителен удар: британската Национална криминална агенция (NCA), съвместно с ФБР и други международни партньори, обяви, че е проникнала в мрежата на LockBit и е поела контрол над част от инфраструктурата ѝ.
През същата година NCA идентифицира лидера на групата като руския гражданин Дмитрий Хорощев, известен още като LockBitSupp. САЩ обявиха награда до 10 милиона долара за информация, водеща до неговия арест.
През 2025 г. LockBit преживя нов, още по-унищожителен пробив, този път неизвестен хакер проникна в системите им, открадна данни и остави подигравателно съобщение:
„Не вършете престъпления. Престъплението е лошо. Целувки от Прага.“
Иронично, самата LockBit стана жертва на методите, които години наред използваше срещу други.
Въпреки че групата претърпя тежък удар, експерти предупреждават, че това не е краят на киберпрестъпността. „Отрежеш една глава и на нейно място израстват други“, казва френски представител по киберсигурност. Групи като Conti, RansomHub и нововъзникващи формации запълват празнината.
LockBit държеше 44% от всички рансъмуер атаки в света през 2023 г., но сега доминацията ѝ отслабва. Данни от криптопортфейли и онлайн комуникации показват, че наследниците извършват атаки с по-малки откупи и по-ниска възвращаемост, което предполага разпад на централизираната структура.
Макар и без категорични доказателства за директно спонсорство, експерти са единодушни: рускоговорящи групи доминират сцената. Сред десетте най-големи RaaS доставчици само две са китайски — останалите са свързани с Русия или нейните сателити.
„Не можем да кажем, че руската държава спонсорира тези групи, но фактът, че те действат с пълна безнаказаност, я прави съучастник“, казва френският експерт.
Особено след инвазията в Украйна през 2022 г., всякакво междудържавно сътрудничество по киберпрестъпления е спряло. Пример е случаят с групата REvil (Sodinokibi) — арестувана с помощта на ФБР и ФСБ през 2022 г., но след началото на войната подобна координация вече не съществува.
След като беше идентифициран, Дмитрий Хорощев изчезна от публичното пространство. Не е ясно дали е жив, дали все още е в Русия или какво е неговото положение. Кремъл отрича да има информация. Но докато не напусне границите на Русия, арестът му изглежда малко вероятен.
Падането на LockBit е символично и стратегически важно, но не слага край на ерата на рансъмуера. То само подчертава колко адаптивен и устойчив е киберпрестъпният свят, особено когато действа от държави, които не само не съдействат, но понякога изглеждат благосклонни към подобна дейност.
В битката срещу транснационалната киберзаплаха, отсъствието на международно сътрудничество създава огромна празнина — една, която престъпниците с удоволствие запълват.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.