В дивата природа е забелязана сложна заплаха от типа „крадец като рансъмуер“, наречена RedEnergy, която е насочена към енергийните предприятия, петролния, газовия, телекомуникационния и машинния сектор в Бразилия и Филипините чрез техните страници в LinkedIn.

Зловредният софтуер „притежава способността да краде информация от различни браузъри, което позволява ексфилтрация на чувствителни данни, като същевременно включва различни модули за извършване на дейности, свързани с искане на откуп“, заявиха изследователите на Zscaler Шатак Джаин и Гуркират Сингх в неотдавнашен анализ.

Изследователите отбелязват, че целта е да се съчетае кражбата на данни с криптиране, за да се нанесат максимални щети на жертвите.

Отправна точка за многоетапната атака е кампанията FakeUpdates (известна още като SocGholish), която подмамва потребителите да изтеглят зловреден софтуер, базиран на JavaScript, под прикритието на актуализации на уеб браузъра.

Това, което я прави новаторска, е използването на реномирани страници в LinkedIn за насочване към жертвите, като потребителите, щракнали върху URL адресите на уебсайтовете, се пренасочват към фалшива целева страница, която ги подканва да актуализират уеб браузърите си, като щракнат върху съответната икона (Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox или Opera), като при това изтеглят зловреден изпълним файл.

След успешен пробив злонамереният двоичен файл се използва като канал за настройване на устойчивост, извършване на действителната актуализация на браузъра, а също и за пускане на крадец, способен тайно да събира чувствителна информация и да криптира откраднатите файлове, оставяйки жертвите в риск от потенциална загуба на данни, излагане на риск или дори продажба на ценните им данни.

Zscaler съобщи, че е открила подозрителни взаимодействия, осъществявани чрез връзка по протокола за прехвърляне на файлове (FTP), което повишава вероятността ценни данни да се прехвърлят към контролирана от хакери инфраструктура.

На финалния етап компонентът на RedEnergy за откуп продължава да криптира данните на потребителя, като добавя разширението „.FACKOFF!“ към всеки криптиран файл, изтрива съществуващите резервни копия и пуска бележка за откуп във всяка папка.

От жертвите се очаква да извършат плащане от 0,005 BTC (около 151 USD) в криптовалутен портфейл, посочен в бележката, за да си възвърнат достъпа до файловете. Двойните функции на RedEnergy като крадец и рансъмуер представляват еволюция на пейзажа на киберпрестъпността.

Развитието следва и появата на нова категория заплахи RAT-as-a-ransomware, в която троянски коне за отдалечен достъп като Venom RAT и Anarchy Panel RAT са оборудвани с модули за откуп, за да заключват различни файлови разширения зад бариери за криптиране.

„От решаващо значение е физическите лица и организациите да проявяват максимална предпазливост при достъп до уебсайтове, особено такива, свързани от профили в LinkedIn“, казват изследователите. „Бдителността при проверката на автентичността на актуализациите на браузъра и предпазването от неочаквани изтегляния на файлове е от първостепенно значение за защита от подобни злонамерени кампании.“

Източник: The Hacker News

Подобни публикации

22 април 2025

3дравни организации станаха жертва на мащабни п...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха, че са станали обект на се...
22 април 2025

Културата – почвата на киберсигурността, а не о...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората често си представят с...
22 април 2025

Microsoft извършва най-мащабната реформа в кибе...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект за инжене...
22 април 2025

Севернокорейски хакери използват Zoom за кражба...

Севернокорейски киберпрестъпници са усъвършенствали тактиките си за...
22 април 2025

Exaforce с амбиция да преосмисли SOC: 75 милион...

Сан Франсиско се превръща във все по-важен хъб за иновации в киберс...
21 април 2025

Kenzo Security: Иновативна платформа за киберси...

Стартъпът Kenzo Security обяви излизането си от скрит режим, съобща...
21 април 2025

Нарастващата заплаха от злонамерени ботове с ИИ

Интернет вече не е предимно човешко пространство. През 2024 г. авто...
21 април 2025

Критична уязвимост в Lantronix XPort поставя по...

Киберсигурността отново е под светлината на прожекторите, след като...
Бъдете социални
Още по темата
22/04/2025

3дравни организации станаха...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха,...
20/04/2025

Ahold Delhaize пострада от ...

На 17 април 2025 г. холандската...
15/04/2025

Кибератаки: 56% от случаите...

В нов доклад на Sophos, фирма...
Последно добавени
22/04/2025

3дравни организации станаха...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха,...
22/04/2025

Културата – почвата на кибе...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората...
22/04/2025

Microsoft извършва най-маща...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!