Ако е свързано с интернет, престъпниците в крайна сметка ще го атакуват. Ние сме свикнали с истории за компютри и смартфони, които са хакнати – но знаете ли, че онлайн игрите могат да се използват и за кражба на лична информация?
„Слаби“ пароли
Простите пароли са наистина лесни за запомняне – и затова ги използваме. За съжаление слабите пароли също са наистина лесни за отгатване, като не осигуряват почти никаква защита срещу хакери.
Използвайте генератор на пароли, за да помогнете за създаването на нова силна парола. И ако имате проблеми със запомнянето на новата, помислете дали да не използвате защитен мениджър на пароли.
Нарушения на данните
Вместо да атакуват директно вашия компютър, хакерите често се насочват директно към издателя на игрите. След като влязат в системите на издателя, те ще откраднат всичко, което могат да намерят – изходния код от игрите, както и личната информация, съхранявана във вашия онлайн акаунт.
За да сведете до минимум потенциалните щети, редовно променяйте паролата си – дори и да не е имало съобщени нарушения.
Атаки с груба сила
Използвайки автоматизирани скриптове, хакерите ще се опитат да проникнат във вашия акаунт, като използват идентификационни данни, които са откраднали от други източници. Тъй като хората често използват едни и същи пароли за множество уебсайтове, те могат бързо и лесно да получат достъп.
Никога не трябва да използвате повторно пароли – мениджърът на пароли ще ви помогне да създадете и зададете уникална, силна парола за всеки уебсайт и услуга, които използвате.
Скриптове за различни сайтове
Някои по -стари уебсайтове използват несигурни методи за обработка на вашите данни за вход. Използвайки техника, наречена „скриптове за различни сайтове“ (XSS), хакерите могат да прихващат и крадат тези подробности.
За съжаление, не можете да направите много за предотвратяване на XSS. Редовната промяна на паролата ви ще скъси прозореца на възможностите на хакера.
DDoS атаки
Атаките с разпределено отказване на услуга (DDoS) обикновено се използват за прехвърляне на услуга за игри офлайн, вместо за кражба на личните ви данни. Но те са голяма досада.
Хакерите ще се опитат да претоварят сървърите за игри, причинявайки срив, който превръща услугата в офлайн режим. Цената на престой и възстановяване от DDoS атака може да достигне стотици хиляди долари за компанията за игри.
Изтегляне на зловреден софтуер
Хакерите понякога ще маскират зловредния софтуер като изтегляне, свързано с игри, за да ви подведат да го инсталирате. След като злонамерен софтуер е на вашата машина, те могат да откраднат лични данни или да поемат контрола върху вашите акаунти.
Винаги трябва да изтегляте игри и пакети за разширение от официални източници. В противен случай поемате сериозен риск и може да заразите собствения си компютър.
Фишинг имейли
Имейлите за фишинг са друг ефективен начин, по който хакерите подмамват хората да инсталират зловреден софтуер. Винаги проверявайте внимателно имейлите, които ви канят да изтеглите бонусно съдържание – те всъщност може изобщо да не идват от компанията за игри.
Кибертормоз
Чатът между играчите е важна част от онлайн игрите – но не всеки играе за забавление. Геймърите редовно са обект на злоупотреба – с течение на времето това може да се превърне в тормоз.
Извършителите на това злодеяние не само унижават жертвите си, но също така могат да се опитат да ги принудят да споделят чувствителна лична информация.
Бъдете нащрек
Както можете да видите, престъпниците използват няколко техники, за да се опитат да откраднат вашите данни. Но следвайки изложените тук съвети, ще бъдете добре защитени срещу това да станете жертва на техните измами.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.