Хакерите, свързани с кампанията Roaming Mantis, са забелязани да разпространяват актуализиран вариант на патентования от тях мобилен зловреден софтуер, известен като Wroba, който прониква в Wi-Fi рутери и извършва превземане на DNS.
Компанията Kaspersky, която извърши анализ на злонамерения артефакт, заяви, че функцията е създадена, за да бъде насочена към конкретни Wi-Fi рутери, разположени в Южна Корея.
Roaming Mantis, известна също като Shaoye, е дългогодишна финансово мотивирана банда, която издирва потребители на смартфони с Android и ги заразява със злонамерен софтуер, способен да краде данни за банкови сметки, както и да събира друг вид чувствителна информация.
Въпреки че от 2018г. насам се насочва предимно към азиатския регион, в началото на 2022г. е засечен хакерският екип, който за първи път разширява обхвата на жертвите си, включвайки Франция и Германия, като маскира злонамерения софтуер като приложение за уеб браузър Google Chrome.
Атаките използват smishing съобщенията като първоначален вектор на проникване по избор, за да доставят заложен в капана URL адрес, който или предлага зловреден APK файл, или пренасочва жертвата към фишинг страници в зависимост от операционната система, инсталирана в мобилните устройства.
Освен това при някои пробиви се използват и Wi-Fi рутери като средство за отвеждане на нищо неподозиращите потребители до фалшива целева страница чрез използване на техника, наречена DNS hijacking, при която DNS заявките се манипулират, за да се пренасочат целите към фалшиви сайтове.
Независимо от използвания метод, проникванията проправят пътя за внедряване на зловреден софтуер, наречен Wroba (известен още като MoqHao и XLoader), който е оборудван за извършване на множество лоши дейности.
Последната актуализация на Wroba, според руската компания за киберсигурност, включва функция за промяна на DNS, която е разработена така, че да открива определени маршрутизатори въз основа на номерата на моделите им и да отравя техните DNS настройки.
„Новата функция за промяна на DNS може да управлява всички комуникации на устройствата, използващи компрометирания Wi-Fi рутер, като например пренасочване към злонамерени хостове и деактивиране на актуализациите на продуктите за сигурност“, заяви изследователят на Kaspersky Сугуру Ишимару.
Основната идея е да се накарат устройствата, свързани към пробития Wi-Fi рутер, да бъдат пренасочени към уебстраници, контролирани от субекта на заплахата, за по-нататъшна експлоатация. Като се има предвид, че някои от тези страници доставят зловредния софтуер Wroba, веригата от атаки на практика създава постоянен поток от „ботове“, които могат да бъдат използвани като оръжие за проникване в здрави Wi-Fi рутери.
Забележително е, че програмата за промяна на DNS се използва изключително в Южна Корея. Самият зловреден софтуер Wroba обаче е бил забелязан да се насочва към жертви в Австрия, Франция, Германия, Индия, Япония, Малайзия, Тайван, Турция и САЩ чрез smishing.
Wroba далеч не е единственият мобилен зловреден софтуер с функции за отвличане на DNS. През 2016г. Kaspersky разобличи друг троянски кон за Android с кодово име Switcher, който атакува безжичния рутер, към чиято мрежа е свързано заразеното устройство, и извършва атака с груба сила с цел подправяне на DNS конфигурациите.
„Потребителите със заразени устройства с Android, които се свързват към безплатни или обществени Wi-Fi мрежи, могат да разпространят зловредния софтуер на други устройства в мрежата, ако Wi-Fi мрежата, към която са свързани, е уязвима“, казва изследователят.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.