„Русия ще смята всякакви кибератаки, насочени към руската сателитна инфраструктура, за акт на война“, заяви директорът на космическата агенция на страната в телевизионно интервю. Дмитрий Рогозин, настоящият ръководител на руската държавна космическа корпорация Роскосмос, добави, че подобни опити също ще се считат за престъпления и ще бъдат разследвани от руските правоприлагащи органи.
„Защото деактивирането на сателитната група на която и да е държава по принцип е casus belli, тоест причина за война. И ние ще търсим тези, които са я организирали“, каза Рогозин в ефира на „Россия 24“. „Ще изпратим всички необходими материали до Федералната служба за сигурност, Следствения комитет и Главната прокуратура за образуване на съответните наказателни дела. „
Макар и да не са били пряко засегнати от хакери, сателитните системи са били използвани и преди в кибератаки, като подкрепяната от Русия група за кибершпионаж Turla е прочута предимно с отвличане на сателитни интернет връзки, за да доставя зловреден софтуер до отдалечени райони. Спонсорираният от Китай Lotus Blossom също се насочи към сателитите и зарази системите на сателитни комуникационни оператори от Югоизточна Азия, използвани за наблюдение и контрол на сателити.
В понеделник свързаният с Network Battalion 65 (NB65) Anonymous заяви, че е хакнал и изключил някои сървъри на Роскосмос.
Рогозин отрече твърденията им, като каза, че центровете за контрол на дейността на руската космическа агенция работят нормално и нарече NB65 „измамници и дребни мошеници“.
Два дни по-късно Роскосмос поиска гаранции, че спътниците на OneWeb (част от бъдеща световна мрежа, предоставяща широколентови интернет услуги) няма да се използват за военни цели, както първо съобщи Ройтерс.
Рогозин добави, че ракетата „Союз“, която планира да изведе 36 спътника на OneWeb в орбита тази седмица, няма да стартира, освен ако правителството на Обединеното кралство не се оттегли от OneWeb и не продаде своя дял. По-късно обаче тези искания бяха отхвърлени от министъра на бизнеса и енергетиката на Обединеното кралство Кваси Квартенг, който отказа всякакви преговори и каза, че правителството на Обединеното кралство няма да продаде своя дял.
„Давам ви два дни да помислите. Няма ли да има гаранции за невоенно използване на системата – няма да има система“, отговори Рогозин.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.