В ход, който може да изненада повечето, но не и всички, ръководителят на Комитета за информационна политика на Държавната дума Александър Хинщайн заяви, че Русия възнамерява да узакони киберпрестъпленията, стига това да е в интерес на Руската федерация. Руското правителство и кибергрупи, базирани извън Русия или кълнящи се във вярност на Русия, извършват много кибератаки срещу държави, които не са в Общността на независимите държави (ОНД). За тези, които не са запознати, ОНД е евразийска междуправителствена организация, съставена от 9 независими държави от бившия Съюз на съветските социалистически републики (СССР): Армения, Азербайджан, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Русия, Таджикистан и Узбекистан. Въпреки че след разпадането на СССР през 1991 г. ОНД се състои от 12 държави – споменатите по-горе, Грузия, Туркменистан и Украйна. Последните три държави се оттеглиха от ОНД по различни причини. Тук можете да получите общ преглед на причините.
За всички останали страни, които не са в ОНД, главно страните от НАТО, руските кибер престъпници обикновено действат безнаказано. Руските длъжностни лица обикновено гледат в друга посока, с някои изключения, а в Наказателния кодекс на Руската федерация съществуват вратички за заобикаляне на законите за киберпрестъпленията. Поради тази причина около три четвърти от плащанията на откупи водят до базирани в Русия оператори. Може би се чудите как тези нападатели избягват страните от ОНД при разпространението на зловреден софтуер, особено за саморазпространяващи се зловредни програми като червеи. Е, авторите на зловреден софтуер прилагат техники за геолокация, преди зловредният софтуер да достави своя полезен товар. Често срещаните методи включват получаване на IP адреса на жертвата, извличане на езикова информация от системата и дори проверка на конфигурацията на клавиатурата.
Русия направи допълнителни промени в законите за киберпрестъпността. На 1 март Путин подписа указ за изменение на чл. 10 Разпространение на информация или предоставяне на информация, за да забрани чуждестранните месинджър услуги, включително Discord, Microsoft Teams, Skype, Snapchat, Telegram, Threema, Viber, WhatsApp и WeChat. Този указ е показан изцяло по-долу.
В списъка не са включени някои големи имена, сред които Meta (Facebook и Instagram) и Zoom. Това е така, защото миналата година Русия призна Meta за виновна за „участие в екстремистка дейност“, тъй като е толерирала „русофобия“ на своята платформа. Тези укази не са само за показ, тъй като на инфлуенсърите в тези социални медии беше ограничено присъствието в тези платформи и може да им бъде наложено наказание лишаване от свобода.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.