Още едно доказателство за професионализацията на руските киберпрестъпни групи е, че бандите за изнудвачески софтуер публикуват обяви за работа за позиции в сферата на сигурността, като например пен тестери, които искат да засилят операциите си по разпространение на изнудвачески рамсънуер.
Банди за рансъмуер като Apos, Lynx и Rabbit Hole търсят пен тестери, които да се присъединят към техните партньорски програми за изнудвачески софтуер и да подпомагат злонамерените им операции.
Тестването за проникване, т.е. симулирането на атака с цел установяване на пропуски и уязвимости в дадена система, е основна киберпрактика за оценка на силата на дадена система, програма или операция. Сега, според изследователи от Cato Networks в своя „Q3 2024 Cato CTRL SASE Threat Report“, са се появили множество обяви за работа в Русия, в които подробно са описани изискванията за един и същ набор от умения, като за предпочитане са пен тестери с опит в руски езикови форуми. Това е най-новият пример за професионализирането на руските киберпрестъпни групи.
„Ransomware е една от най-разпространените заплахи в сферата на киберсигурността“, пише в изявление Етай Маор, главен стратег по сигурността в Cato Networks. „Той влияе на всички – на бизнеса и на потребителите – и заплахите непрекъснато се опитват да намерят нови начини да направят атаките си с рансъмуер по-ефективни.“
Други констатации в доклада за киберзаплахите на Cato включват нарастващи заплахи от Shadow AI, т.е. неоторизирани програми за изкуствен интелект; и неизползване на Transport Layer Security (TLS) – инструмент, който позволява на организациите да декриптират, проверяват и отново да криптират трафика, но който крие някои рискове, които карат организациите да се откажат от него напълно.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.