Свързаната с Русия заплаха APT29 (известна още като Cozy Bear) е приписана на продължаваща кампания за кибершпионаж, насочена към чуждестранни министерства и дипломатически структури, разположени в държавите – членки на НАТО, Европейския съюз и Африка.
Според Службата за военно контраразузнаване на Полша и екипа на CERT Polska наблюдаваната дейност има общи тактически припокривания с клъстер, проследяван от Microsoft като Nobelium, който е известен с високопрофилната си атака срещу SolarWinds през 2020 г.
Операциите на Nobelium се приписват на руската Служба за външно разузнаване (СВР) – организация, която има за задача да защитава „индивидите, обществото и държавата от чуждестранни заплахи“.
Въпреки това кампанията представлява еволюция на тактиката на подкрепяната от Кремъл хакерска група, което показва постоянни опити за подобряване на кибернетичното ѝ оръжие за проникване в системите на жертвите с цел събиране на разузнавателна информация.
„Новите инструменти са били използвани едновременно и независимо един от друг или са заменяли тези, чиято ефективност е намаляла, което е позволило на извършителите да поддържат непрекъснато високо оперативно темпо“, заявиха агенциите.
Атаките започват със spear-phishing имейли, представящи се за европейски посолства, които целят да подмамят набелязаните дипломати да отворят прикачени файлове със зловреден софтуер под прикритието на покана или уеб среща.
В прикачения PDF файл е вграден заложен URL адрес, който води до инсталирането на HTML дропър, наречен EnvyScout (известен още като ROOTSAW), който след това се използва като канал за доставяне на три непознати досега щама SNOWYAMBER, HALFRIG и QUARTERRIG.
SNOWYAMBER, наричан също GraphicalNeutrino от Recorded Future, използва услугата за водене на бележки Notion за командване и управление (C2) и изтегляне на допълнителни полезни товари като Brute Ratel.
QUARTERRIG функционира и като устройство за изтегляне, способно да извлича изпълним файл от контролиран от групата сървър. HALFRIG, от друга страна, действа като зареждащо устройство за стартиране на съдържащия се в него набор от инструменти за последващо експлоатиране Cobalt Strike.
Заслужава да се отбележи, че разкритието съвпада с неотдавнашните констатации на BlackBerry, в които подробно се описва кампания на Nobelium, насочена към страните от Европейския съюз, със специален акцент върху агенциите, които „помагат на украински граждани, бягащи от страната, и предоставят помощ на правителството на Украйна“.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.