Microsoft съобщава, че нова spear-phishing кампания на руската кампания Midnight Blizzard използва RDP файлове – нов вектор за тази група заплахи.
Microsoft издаде предупреждение за неотдавнашна широкомащабна spear-phishing кампания, която се приписва на известния руски държавно спонсориран колектив, проследен от компанията като Midnight Blizzard.
Според технологичния гигант кампанията е била насочена към хиляди потребители в повече от 100 организации в правителствения, отбранителния, академичния, неправителствения и други сектори, вероятно с цел събиране на разузнавателна информация.
Midnight Blizzard е известна още като APT29, Cozy Bear, The Dukes и Yttrium и е известно, че е насочена към тези видове организации, главно в САЩ и ЕС.
Колективът е известен и с неотдавнашните си атаки, насочени към системите на Microsoft, при които хакерите са успели да откраднат изходен код и да шпионират имейли на ръководители.
Последната кампания, която Microsoft проследява през последната седмица, е насочена към Обединеното кралство и други европейски държави, както и към Австралия и Япония. Атаките продължават и компанията е споделила индикатори за компрометиране (IoC), за да помогне на организациите да открият потенциални атаки.
Един от новите и заслужаващи внимание аспекти на кампанията е, че изпратените от хакерите spear-phishing имейли, които понякога се представят за служители на Microsoft, съдържат подписан RDP конфигурационен файл, който се свързва с контролиран от нападателя сървър.
Конфигурационните файлове RDP съдържат автоматични настройки, които водят до разширяване на функциите и ресурсите на локалната система към сървъра на нападателя, което води до разкриване на чувствителна информация.
„След като целевата система е компрометирана, тя се свързва с контролирания от хакерите сървър и двупосочно картографира ресурсите на локалното устройство на целевия потребител към сървъра“, обясняват от Microsoft. „Ресурсите, изпратени към сървъра, могат да включват, но не се ограничават до всички логически твърди дискове, съдържанието на клипборда, принтерите, свързаните периферни устройства, аудиото, както и функциите и средствата за удостоверяване на операционната система Windows, включително смарт картите.“
„Този достъп може да даде възможност на извършителя на заплахата да инсталира зловреден софтуер на локалния(те) диск(ове) на целта и на картографирания(те) мрежов(и) дял(ове), особено в папките с автоматично стартиране, или да инсталира допълнителни инструменти като троянски коне за отдалечен достъп (RAT), за да запази достъпа, когато RDP сесията е затворена“, добави технологичният гигант.
Наскоро AWS също пусна публикация в блога си, в която описва тази кампания, след като облачният гигант конфискува домейни, използвани от извършителя на заплахата за провеждане на атаките. Украинският CERT-UA също анализира кампанията.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.