Според съвместна консултация на правителството на САЩ и техните съюзници секретно руско военно разузнавателно звено, което преди това е било свързано с убийства в чужбина и дестабилизиращи действия в Европа, сега за първи път е свързано с операции по кибершпионаж и саботаж.
Военното подразделение – идентифицирано като 161-ви център за подготовка на специалисти на руското ГРУ (подразделение 29155) – е обвинено за редица агресивни кибероперации по света, включително за разрушителния зловреден софтуер WhisperGate, който изтри главния запис за зареждане (MBR) на компютрите в Украйна.
В миналото разследващият уебсайт Bellingcat откри доказателства, свързващи подразделение 29155 с опитите за убийства на българския търговец на оръжие Емилиян Гебрев през април 2015 г. и на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал през март 2018 г.
Според съвместния съвет, издаден от правоприлагащите органи и агенциите за киберсигурност в множество държави, подразделение 29155 отговаря за кибероперации по целия свят, включително за внедряване на разрушителен зловреден софтуер, саботаж и кибершпионаж.
Британската правителствена агенция NCSC заяви, че Отдел 29155 е съставен от младши офицери на активна служба на ГРУ, но за провеждането на операциите си използва и участници извън ГРУ, включително известни киберпрестъпници и поддръжници. Групата се различава от по-утвърдените кибергрупи, свързани с ГРУ, Unit 26165 (Fancy Bear) и Unit 74455 (Sandworm).
„Отдел 29155“ е отговорен за опити за преврати, саботажи и операции за оказване на влияние, както и за опити за убийства в цяла Европа. Звено 29155 разшири своите трайкове, за да включи офанзивни кибероперации поне от 2020 г.“, се посочва в консултативния доклад на CISA. „Изглежда, че целите на кибератаките на подразделение 29155 включват събиране на информация за шпионски цели, увреждане на репутацията, причинено от кражба и изтичане на чувствителна информация, и систематичен саботаж, причинен от унищожаване на данни.“
Успоредно с това Министерството на правосъдието на САЩ обяви обвиненията срещу руския гражданин Амин Тимович Стигал за заговор за хакване и унищожаване на компютърни системи и данни.
„Преди пълномащабното руско нахлуване в Украйна целите включваха украински правителствени системи и данни, които нямат военна или отбранителна роля. По-късно целите включват компютърни системи в държави, които са оказвали подкрепа на Украйна, включително Съединените щати“, се посочва в обвинителния акт.
Стигал, който е свързан с руското ГРУ, остава на свобода. Правителството издаде и бюлетини за издирване на петима други руснаци, идентифицирани като киберхакери от ГРУ 29155.
Правителството на САЩ твърди, че подразделение 29155 е провеждало хакерски операции срещу цели на НАТО в Европа и Северна Америка, както и срещу държави в Европа, Латинска Америка и Централна Азия. Дейността включва дефазиране на уебсайтове, сканиране на инфраструктури, ексфилтрация на данни и операции по изтичане на данни
„Към днешна дата ФБР е наблюдавало повече от 14 000 случая на сканиране на домейни в поне 26 държави – членки на НАТО, и още няколко държави от Европейския съюз (ЕС). Кибероператорите от подразделение 29155 са деформирали уебсайтове на жертви и са използвали домейни на публични уебсайтове, за да публикуват ексфилтрирана информация за жертви“, добави CISA.
Консултацията на CISA включва IOCs (индикатори за компрометиране), които помагат за издирване на признаци на инфекции, и агенцията призовава организациите да дадат приоритет на системните актуализации, мрежовата сегментация и внедряването на устойчиви на фишинг инструменти за многофакторна автентикация.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.