Канадската агенция за финансово разузнаване предупреждава, че руснаците, които са обект на икономически санкции заради нападението на Москва срещу Украйна, могат да се опитат да ги избегнат, като използват фиктивни компании, криптовалута и сделки с недвижими имоти.
В нов специален бюлетин на Центъра за анализ на финансовите трансакции и отчети се казва също, че лицата, които се стремят да изперат приходи от престъпления и корупция, може да се опитат да скрият активи, като прехвърлят собствеността им на членове на семейството или близки сътрудници.
Федералният център, известен като Fintrac, се опитва да открива пране на пари, като пресява постоянен поток от данни за трансакции от банки, застрахователни компании, дилъри на ценни книжа, фирми за парични услуги, брокери на недвижими имоти, казина и други.
След това Fintrac предоставя информация на полицията и партньорите в сферата на сигурността, за да я използват в своите разследвания.
Канада е наложила санкции на стотици руски лица и организации във връзка с инвазията на Москва в Украйна през 2022 г., като е забранила финансови сделки, свързани с Канада.
В бюлетина на Fintrac се казва, че руските организации и лица, които искат да прикрият незаконно придобити пари, са известни с това, че използват сложни мрежи от корпоративни структури в различни юрисдикции, за да прикрият участието си в международната финансова система.
„Такива структури включват фиктивни и прикрити компании, предназначени да прикриват собствеността, източниците на средства и държавите, участващи във финансовите транзакции.“
Тези фиктивни компании, често регистрирани на адреси в офшорни финансови центрове или данъчни убежища, може да имат минимално или никакво онлайн присъствие, казва Fintrac.
„Субектите могат да имат корпоративни имена, които са прекалено общи, неописателни или лесно се бъркат с тези на по-известен корпоративен субект. Освен това корпоративното име може редовно да се изписва по различни начини.“
Fintrac твърди, че други възможни характеристики на подозрителните транзакции включват:
_ участието на юридически фирми, включително доставчици на фирмени услуги, базирани в офшорни финансови центрове, които в миналото са се специализирали в обслужването на руски клиенти;
_ използване на канадски финансови институции като транзитна точка за международно пране на пари;
_ финансови институции или техни посредници, свързани с руската платежна система, известна като SPFS, след като няколко руски банки бяха отстранени от системата за предаване на платежни съобщения SWIFT;
_ използване на сделки с недвижими имоти за целите на изпирането на пари, особено в юрисдикции като Обединените арабски емирства и Турция.
Подозрителни транзакции с виртуална валута, свързани с Русия, могат да бъдат инициирани от или изпратени до адреси на интернет протокол в Русия, Беларус или съседни юрисдикции със слаби системи за борба с изпирането на пари, казва Fintrac.
„Анализът на трансакциите с криптовалута от открити източници показва, че руските юридически и физически лица представляват непропорционално голям дял от престъпленията, свързани с криптовалута, включително онлайн измами и рансъмуер.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.