Три уязвимости за отдалечено изпълнение на код с критична сериозност засягат маршрутизаторите ASUS RT-AX55, RT-AX56U_V2 и RT-AC86U, като потенциално позволяват на заплахи да превземат устройствата, ако не са инсталирани актуализации за сигурност.
Тези три WiFi рутери са популярни модели от висок клас в рамките на пазара на потребителски мрежи, които в момента се предлагат на уебсайта на ASUS, предпочитани от геймъри и потребители с високи изисквания към производителността.
Недостатъците, които всички имат CVSS v3.1 оценка 9,8 от 10,0, са уязвимости във форматиращите низове, които могат да бъдат експлоатирани отдалечено и без удостоверяване, като потенциално позволяват отдалечено изпълнение на код, прекъсване на услугата и извършване на произволни операции на устройството.
Недостатъците във форматиращите низове са проблеми със сигурността, произтичащи от невалидирани и/или несанирани потребителски данни, въведени в параметрите на форматиращите низове на определени функции. Те могат да доведат до различни проблеми, включително разкриване на информация и изпълнение на код.
Нападателите използват тези недостатъци, като използват специално подготвени входни данни, изпратени до уязвимите устройства. В случая с маршрутизаторите на ASUS те се насочват към определени административни API функции на устройствата.
Трите уязвимости, които бяха разкрити по-рано днес от тайванския CERT, са следните:
Горните проблеми засягат ASUS RT-AX55, RT-AX56U_V2 и RT-AC86U във версии на фърмуера съответно 3.0.0.4.386_50460, 3.0.0.4.386_50460 и 3.0.0.4_386_51529.
Препоръчителното решение е да приложите следните актуализации на фърмуера:
ASUS пусна пачове, които отстраняват трите недостатъка, в началото на август 2023 г. за RT-AX55, през май 2023 г. за AX56U_V2 и през юли 2023 г. за RT-AC86U.
Потребителите, които не са приложили актуализации на сигурността оттогава, трябва да считат устройствата си за уязвими на атаки и да приоритизират действията възможно най-скоро.
Освен това, тъй като много от пропуските в потребителските рутери са насочени към конзолата за уеб администриране, силно се препоръчва да се изключи функцията за отдалечено администриране (WAN Web Access), за да се предотврати достъпът от интернет.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.