Samsung, южнокорейски мултинационален производствен конгломерат, се присъедини към непрекъснато нарастващия списък на високопоставени компании с проблеми с киберсигурността. По-рано тази седмица гигантът за потребителска електроника потвърди второ нарушение на данните за тази година, след като системи, разположени в САЩ, бяха хакнати. Системите бяха компрометирани през юли 2022г. През следващия месец Samsung намери доказателство, че хакерите са успели да получат достъп и да откраднат лична информация на потребителите на компанията. В резултат на това технологичният гигант предприе действия за осигуряване на вратичките в сигурността и излезе с изявление през септември 2022г.
Samsung потвърди, че изложената информация не съдържа номера на социални осигуровки, нито данни за кредитни карти. Въпреки това, данни като дата на раждане, адрес, пълно име, имейл, потребителска демографска информация и информация за регистрация на продукта вероятно вече са в ръцете на хакерите.
Samsung все още не е предоставил информация колко потребители са били засегнати от пробива. Компанията обаче започна да уведомява засегнатите клиенти за инцидента със сигурността. Освен това, ако потребителят все още не е получил имейл от него, шансовете да пристигне имейл с известие са относително високи. Оставането нащрек е от съществено значение, тъй като киберпрестъпникът потенциално може да използва открадната лична информация за опити за фишинг срещу жертвите.
40+ годишната корейска технологична компания заяви, че дълбоко съжалява за всяко неудобство, което пробивът причинява на клиентите . Изявлението, издадено за това нарушение, е подобно на това, което те дадоха в началото на 2022г., когато компанията беше хакната отново.
Samsung напомни на своята потребителска база в САЩ, че потребителите може да имат опцията да получат безплатен годишен кредитен отчет от Equifax, Experian или TransUnion. Мултимилиардната компания обаче няма да възстанови на засегнатите хора евентуални кражби от карти. Samsung потвърди, че потребителските устройства не са участвали в този инцидент и прикани своите клиенти да продължат да използват продуктите и услугите на Samsung както обикновено. Те обаче не обясниха защо им е отнело повече от месец да коригират и докладват инцидента с киберсигурността.
Въпреки че хакът включваше само сървърите на Samsung, фактът, че компанията пази в тайна броя на засегнатите потребители, ни кара да вярваме, че пробивът е масов. Да се надяваме, че идеята на Samsung, че потребителските устройства и интерфейсите за управление в приложението не са били компрометирани при хакването, е вярна. За съжаление дори големи корпорации като Samsung могат да станат жертви на киберпрестъпления, в този случай за втори път през 2022г. Следователно адекватната антивирусна софтуерна защита е задължителна за физически лица и фирми от всякакъв мащаб.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.