Тази седмица Съединените щати и Израел публикуваха консултативен документ за киберсигурност, в който се описват най-новите действия на иранска група за заплахи, включително атаки, насочени към неотдавнашните Олимпийски игри и камерите за наблюдение.
ФБР проследява дейностите на тази група от 2020 г. насам. Акторът на заплахата е известен в частния сектор като Cotton Sandstorm, Marnanbridge и Haywire Kitten, но вероятно е най-известен като Emennet Pasargad – името на компанията, която доскоро е била използвана като прикритие за дейностите на групата.
Според новата консултация, написана от ФБР, Министерството на финансите на САЩ и Националната кибердирекция на Израел, от средата на 2024 г. името на прикриващата компания е Ария Сепер Аяндехсазан (АСА). Дружеството, което е законно регистрирано в Иран, се използва, наред с другото, за цели, свързани с финансите и човешките ресурси.
Emennet Pasargad, а сега Aria Sepehr Ayandehsazan официално предоставят услуги в областта на киберсигурността в рамките на Иран, включително на правителствени организации. Правителството на САЩ обаче многократно е предупреждавало, че фирмата е извършвала злонамерени кибернетични операции.
През последните години срещу компанията и нейните служители бяха обявени обвинения и санкции във връзка с операции, насочени към избори, както и с кибератаки, насочени към различни сектори в САЩ, Европа и Близкия изток.
Известно е, че заплахата, която често използва образите на хактивисти и киберпрестъпни групи, насочва много от атаките си към Израел.
В новия доклад на ФБР се споделят най-новите тактики, техники и процедури (ТТП) на групата и се описват някои от последните ѝ операции.
Разследванията установиха, че Aria Sepehr Ayandehsazan е създала свои собствени доставчици на прикриващ хостинг, за да управлява и скрива инфраструктурата си. Два от тези доставчици се наричат Server-Speed и VPS-Agent и са били използвани за осигуряване на оперативни сървъри и за хостинг на уебсайтове, свързани с терористичната организация Хамас.
Според ФБР една от операциите на ASA е включвала свързване с членове на семействата на израелски граждани, взети за заложници от Хамас след нападението през октомври 2023 г., „вероятно с цел да се предизвикат допълнителни психологически ефекти и да се нанесе допълнителна травма“.
При друга операция за оказване на влияние ASA е хакнала системите на базирана в САЩ компания за IPTV стрийминг, за да разпространява пропаганда.
През юли 2024 г., преди летните олимпийски игри във Франция, заплахата хакнала френски търговски доставчик на динамични дисплеи, за да покаже фотомонтажи, осъждащи участието на израелски спортисти в олимпийските игри.
Освен това ASA е извършвала хакерски атаки срещу IP камери, насочени главно срещу устройства в Израел, но също така и в Газа и Иран.
„От октомври 2023 г. ASA предоставя на клиентите достъп до изображения и съдържание от израелски камери чрез няколко сървъра“, се отбелязва в консултацията.
Агенциите също така посочиха, че ASA е използвала различни услуги с изкуствен интелект за генериране на снимки и за гласова модулация. Наскоро OpenAI разкри, че ирански хакери са използвали ChatGPT за планиране на атаки срещу индустриални системи за управление (ICS).
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.