Максим Силникау беше екстрадиран в САЩ, за да му бъдат повдигнати обвинения за участие в разпространението на експлойт комплекта Angler, зловреден софтуер и рансъмуер Ransom Cartel.
Гражданин на Беларус и Украйна с двойно гражданство беше екстрадиран от Полша в САЩ, където му се предявяват обвинения, свързани с водещата му роля в разпространението на зловреден софтуер, измами и рансъмуер.
Мъжът, Максим Силникау, известен също като Максим Силников, на 38 г., е обвинен в Ню Джърси за многогодишното си участие в злонамерени рекламни схеми, разпространяващи комплекта експлойти Angler, зловреден софтуер и други измами.
Освен това Силникау е обвинен в Източния окръг на Вирджиния за създаването и управлението на Ransom Cartel ransomware и свързаните с него операции.
Според обвинителния акт от Ню Джърси между октомври 2013 г. и март 2022 г. Силникау и предполагаемите съучастници Володимир Кадария, гражданин на Беларус и Украйна, на 38 години, и Андрей Тарасов, гражданин на Русия, на 33 години, и други са използвали злонамерена реклама за разпространение на зловреден софтуер, scareware и други измами.
Твърди се, че Силникау и други са ръководили разпространението на Angler – комплект за експлойти, който е насочен към уеб базирани уязвимости в браузъри и техните плъгини и който е използван от други киберпрестъпници за разпространение на различни семейства зловреден софтуер.
Angler, който на моменти е бил водещият комплект за експлойти, е бил разработен и нает от киберпрестъпната група Lurk, чиито членове бяха арестувани в Русия през 2016 г. Комплектът за експлойти изчезна от пейзажа на заплахите малко след арестите.
Силникау и неговите съучастници са използвали десетки онлайн образи и фиктивни субекти, за да измамят рекламни компании да доставят техните злонамерени рекламни кампании, които пренасочват жертвите към злонамерени сайтове и сървъри.
За да печелят от схемите си, злосторниците продавали достъп до компрометираните устройства на руски форуми за киберпрестъпност. Те продават и открадната информация, като например банкови данни и идентификационни данни за вход.
На Силникау, Кадария и Тарасов са повдигнати обвинения в заговор за телеграфна измама, телеграфна измама и заговор за компютърна измама, за които се предвиждат максимални наказания от съответно 27, 10 и 20 години затвор.
В обвинителния акт, разсекретен в Източния окръг на Вирджиния, се твърди, че Силникау е разработил рансъмуер Ransom Cartel, който се е появил през 2021 г. и който някои фирми за киберсигурност свързват с операцията REvil.
Твърди се, че той е набирал филиали във форуми за киберпрестъпления, предоставял им е информация и инструменти и е създал и поддържал скрит уебсайт за контрол и наблюдение на атаки с рансъмуер.
Твърди се, че Силникау е участвал в атака с рансъмуер през ноември 2021 г., насочена към дружество в Ню Йорк, и в нападение през март 2022 г. срещу дружество в Калифорния. Бандата Ransom Cartel ransomware е откраднала данните на жертвите, освен че ги е криптирала, и е заплашила, че ще ги публикува публично, ако не бъде платен откуп.
Той е обвинен в заговор за компютърна измама и злоупотреба, заговор за телеграфна измама, заговор за измама с устройства за достъп, телеграфна измама и кражба на самоличност при утежняващи обстоятелства и го грозят до 20 години затвор.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.