Тази седмица Държавният департамент на САЩ обяви награда от 2,5 млн. долара за информация, която ще доведе до ареста на беларуски гражданин, за когото се твърди, че е замесен в масовото разпространение на зловреден софтуер.
Лицето, 38-годишният Володимир Кадария, гражданин на Беларус и Украйна, се предполага, че е участвало в „значителна организация за разпространение на зловреден софтуер“, която е разпространявала Angler Exploit Kit и друг зловреден софтуер на компютрите на милиони жертви, посочва Държавният департамент.
През юни 2023 г. на Кадария, известен също като Владимир Кадария, Владимир Кадария и Андрей Ковальов, е повдигнато обвинение в заговор за телеграфна измама, заговор за компютърна измама и телеграфна измама заедно с Максим Силникау, 38-годишен, гражданин на Беларус и Украйна, и Андрей Тарасов, 33-годишен, гражданин на Русия.
В обвинителния акт се твърди, че от октомври 2013 г. до март 2022 г. Кадария е участвал в разпространението на Angler Exploit Kit чрез злонамерена реклама и други средства. Angler е бил използван за разпространението на други семейства зловреден софтуер, включително ransomware.
„Кампаниите за злонамерена реклама са били проектирани така, че да изглеждат легитимни, но често са пренасочвали жертвите – интернет потребители, които са разглеждали или са имали достъп до рекламите, към злонамерени сайтове и сървъри, които са имали за цел да измамят потребителите или са доставяли зловреден софтуер на устройствата на потребителите“, се казва в известие на уебсайта на Сикрет сървис.
Един от методите за разпространение, за който се твърди, че е използван от Кадария и неговите съучастници, според Сикрет сървис, е свързан с реклами на плашещ софтуер, които показват фалшиви съобщения, твърдящи, че устройството на жертвата е заразено с вирус или има друг проблем.
След това жертвата е подлъгана да купи или изтегли опасен софтуер (което осигурява на заплахата отдалечен достъп до устройството) или да сподели лична или финансова информация.
За да спечелят от схемата си, Кадария и съучастниците му продават достъпа до компрометираните устройства на руски форуми за киберпрестъпност и продават откраднатата от жертвите банкова информация и информация за вход.
По-рано този месец САЩ обявиха, че Силникау е екстрадиран от Полша в САЩ, за да му бъдат повдигнати обвинения, свързани с участието му в схемата за разпространение на зловреден софтуер и в разработването и разпространението на рансъмуер Ransom Cartel.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.