Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност на САЩ предупреждава за операции за оказване на влияние в последния момент, провеждани от ирански и руски държавни групировки с цел подкопаване на общественото доверие в честността и справедливостта на предстоящите президентски избори.
В съвместно изявление CISA, Службата на директора на Националното разузнаване (ODNI) и Федералното бюро за разследване (ФБР), съвместно с разузнавателната общност (IC), изтъкват случаи на невярна информация, разпространявана от тези банди.
Операциите на Русия за оказване на влияние, които САЩ по-рано се опитваха да ограничат, сега са съсредоточени върху колебаещите се щати (щати, в които някоя от партиите има големи шансове да спечели изборите в целия щат), като целта е да се навреди на доверието в американските избори.
Като част от тези операции за оказване на влияние заплахите създават статии и видеоклипове, в които твърдят, че длъжностни лица в тези щати планират изборни измами чрез подправяне на бюлетини и кибератаки.
Освен това те популяризираха фалшиво интервю за изборни измами в Аризона, в което се твърди, че хора създават фалшиви бюлетини в чужбина или променят избирателните списъци в полза на вицепрезидента Камала Харис.
„Участниците във формирането на влияние, свързани по-специално с Русия, произвеждат видеоклипове и създават фалшиви статии, за да подкопаят легитимността на изборите, да насаждат страх у избирателите по отношение на изборния процес и да внушават, че американците използват насилие едни срещу други поради политически предпочитания, ако се съди по информацията, с която разполага МК“, описва CISA.
„Очакваме, че руските колективи ще пуснат допълнително произведено съдържание с тези теми през изборния ден и в дните и седмиците след затварянето на избирателните секции.“
Иран също е изтъкнат като активна заплаха, макар и в по-малка степен в сравнение с Русия, като също използва фалшиви/фабрикувани медии, за да потисне избирателната активност или да подбуди към насилие.
Освен намесата в изборите, CISA твърди, че Иран продължава да се фокусира върху отмъщението срещу определени американски служители за смъртта на командира на Корпуса на гвардейците на ислямската революция – Силите Кудс Касем Солеймани през януари 2020 г.
Иранците държат бившия президент Тръмп отговорен за това действие, поради което през последните месеци настойчиво се насочват към неговата кампания.
В отделно съобщение, публикувано днес, ФБР предупреди за два случая на заплахи, които се представят за правоприлагащата агенция в измислени видеоклипове, разпространяващи фалшиви разкази, свързани с изборите, целящи да подкопаят доверието в изборния процес.
„ФБР беше уведомено за два случая на злоупотреба с неговото име и отличителни знаци при популяризирането на фалшиви разкази, свързани с изборите“, заяви ФБР.
„Първият е изфабрикуван новинарски клип, за който се твърди, че е предупреждение за тероризъм, издадено от ФБР. Изфабрикуваният новинарски клип съобщава невярно, че ФБР уж заявява, че американците трябва да „гласуват дистанционно“ поради високата степен на терористична заплаха в избирателните секции. Този видеоклип не е автентичен и не представя точно настоящата ситуация на заплаха или безопасността на местата за гласуване.
„Освен това в изфабрикуван видеоклип, съдържащ изфабрикувано прессъобщение на ФБР, се твърди, че ръководството на пет затвора в Пенсилвания, Джорджия и Аризона е фалшифицирало гласуването на затворниците и е влязло в сговор с политическа партия. Този видеоклип също не е автентичен, а съдържанието му е невярно.“
Неотдавна ФБР предупреди за множество схеми за измами, подхранвани от предстоящите парламентарни избори, и също така посъветва обществеността да не обръща внимание на фалшиви твърдения за хакнати данни на гласоподаватели или подобни необосновани твърдения, подправени с цел обслужване на чужди интереси.
През юли CISA и ФБР отбелязаха, че очакват с наближаването на датата на изборите да настъпи кулминацията на разпространените атаки за отказ от услуги (DDoS) срещу изборната инфраструктура, като отбелязаха, че дори и в най-лошите сценарии сигурността на изборния процес няма да бъде засегната изобщо.
Вчера CISA излезе с изявление за подкрепа на щатските и местните изборни служители, като потвърди ангажимента си да им съдейства за справяне с потенциални оперативни проблеми, като прекъсване на електрозахранването или забавяне, за които има планове за действие при извънредни ситуации.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.