Тази седмица Министерството на правосъдието на САЩ обяви конфискацията на PopeyeTools – пазар за търговия с открадната информация за кредитни карти – и обвиненията срещу трима от неговите администратори.
Министерството на правосъдието обяви, че PopeyeTools е бил прекъснат, след като САЩ законно са конфискували домейните .com, .co.uk и .to, които са улеснявали достъпа до пазара.
Според съдебните документи през 2016 г. или около нея PopeyeTools вече е бил значителен онлайн пазар за търговия с финансова информация и инструменти, които са позволявали на злосторници да извършват киберпрестъпления и измами.
Потребителите на незаконния портал са имали достъп до откраднати номера на банкови сметки, кредитни и дебитни карти, както и до допълнителна информация, която е улеснявала извършването на измамни трансакции.
В съдебните документи се разкрива, че пазарът е имал хиляди потребители в цял свят, включително лица, свързани с атаки с рансъмуер.
Смята се, че от създаването си PopeyeTools е предложил за продажба личната информация (PII) на повече от 227 000 лица и е генерирал приходи от над 1,7 млн. долара.
Пазарът, както се вижда от съдебните документи, е продавал валидни устройства за достъп и незаконни стоки и услуги, които биха могли да бъдат незабавно използвани за финансови измами.
Твърди се, че PopeyeTools е обещавал възстановяване на суми или замяна на покупки за стоки, които вече не са били валидни към момента на продажбата, и е предоставял на потребителите достъп до услуги, позволяващи им да проверяват валидността на откраднатата информация, предлагана за продажба.
В допълнение към конфискуването на домейните на PopeyeTools, САЩ разкриха обвинения срещу 25-годишния Абдул Гафар и 35-годишния Абдул Сами от Пакистан и 37-годишния Джавед Мирза от Афганистан, за които се твърди, че са управлявали незаконния пазар.
Освен това САЩ получиха съдебно разрешение да конфискуват около 283 000 долара в криптовалута от сметка, контролирана от Сами.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.