Американската компания за киберсигурност SentinelOne сподели допълнителна информация за успешно предотвратена supply chain атака, насочена към нея от китайски хакери. Атаката е била насочена чрез IT логистична фирма, отговаряща за хардуерното обслужване на SentinelOne, и е част от по-широка кибершпионска кампания, засягаща над 70 организации в световен мащаб.
SentinelOne разработва усъвършенствани решения за защита на крайните точки (EDR/XDR) и обслужва критични инфраструктури и големи предприятия в САЩ и по света. Това я прави привлекателна мишена за държавно подкрепяни заплахи, които търсят достъп до защитираните корпоративни мрежи или опити за анализ на механизмите за откриване и заобикалянето им.
Според SentinelLabs, звеното за разследване на заплахи в компанията, атаката е част от две координирани кампании:
PurpleHaze – приписвана на групите APT15 и UNC5174, активна между септември и октомври 2024 г.
ShadowPad – свързана с APT41, активна между юни 2024 и март 2025 г.
SentinelOne е била обект и на двете кампании – първо чрез разузнавателна дейност, а след това чрез supply chain опит за компрометиране.
Хакерите са използвали уязвимости в широко разпространени мрежови устройства, включително:
Ivanti Cloud Service Appliances
Check Point gateway-и
Fortinet FortiGate
Microsoft IIS сървъри
SonicWall и CrushFTP сървъри
Особено внимание се обръща на факта, че атакуващите са регистрирали домейни, имитиращи инфраструктурата на SentinelOne, като sentinelxdr[.]us
и secmailbox[.]us
, в опит да заблудят служители или да осъществят фишинг и комуникация със зловредни сървъри.
В кампанията PurpleHaze при някои цели е използван GOREshell – бекдор, внедрен чрез експлойти на нулев ден, насочени към публично достъпни сървъри.
При опита за supply chain атака в началото на 2025 г. (ShadowPad), APT41 е използвала:
ShadowPad зловреден софтуер, обфускиран чрез компонент наречен ScatterBrain
PowerShell скрипт с 60-секундна забавяне, за да избегне анализ в sandbox среди
Планирано рестартиране на системата за изчистване на следи от паметта
Инструмент Nimbo-C2 за отдалечен достъп – поддържа команди през PowerShell, правене на скрийншоти, работа с файлове, заобикаляне на UAC и др.
Също така е използван специален PowerShell скрипт за извличане на данни, който претърсва системата за чувствителни документи, архивира ги с парола чрез 7-Zip и ги изпраща към сървър на атакуващите.
SentinelOne заявява, че е проверила задълбочено своята инфраструктура и не е открила компрометиране на нито един софтуерен или хардуерен компонент. Опитът за атака е идентифициран и блокиран преди да нанесе щети.
„Тази кампания подчертава постоянната заплаха, която представляват свързаните с Китай кибершпионски групи за различни индустрии и държавни институции – включително и за самите компании, защитаващи дигиталната инфраструктура,“ се казва в официалното становище на SentinelOne.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.