Бяха разкрити три уязвимости в сигурността на продукти за операционни технологии (OT) на Wago и Schneider Electric.
Според Forescout пропуските са част от по-широк набор от недостатъци, наречен OT:ICEFALL, който вече включва общо 61 проблема, обхващащи 13 различни доставчици.
„OT:ICEFALL показва необходимостта от по-строг контрол и подобрения на процесите, свързани със сигурното проектиране, пакетиране и тестване при доставчиците на OT устройства“, се казва в доклад на компанията, предоставен на The Hacker News.
Най-сериозният от недостатъците е CVE-2022-46680 (CVSS оценка: 8,8), който се отнася до предаването на пълномощни в обикновен текст в протокола ION/TCP, използван от електромерите на Schneider Electric.
Успешното използване на грешката може да позволи на заплахите да получат контрол над уязвимите устройства. Струва си да се отбележи, че CVE-2022-46680 е един от 56-те недостатъка, първоначално разкрити от Forescout през юни 2022 г.
Другите две нови дупки в сигурността (CVE-2023-1619 и CVE-2023-1620, CVSS оценки: 4,9) са свързани с грешки, свързани с отказ на услуга (DoS), засягащи контролери WAGO 750, които могат да бъдат активирани от автентифициран нападател чрез изпращане на специфични некоректни пакети или специфични заявки след излизане от системата.
В заключение на изследването OT:ICEFALL Forescout отбелязва, че доставчиците все още нямат фундаментално разбиране за практиките за сигурност при проектиране, пускат непълни кръпки и не прилагат подходящи процедури за тестване на сигурността.
„Това е обезпокоително, тъй като когато OT продуктите започнат да прилагат контроли за сигурност и в крайна сметка получат сертификат, възприемането на тяхната позиция по отношение на сигурността може да се промени и чувството за спешност около компенсиращите контроли може да спадне – което води до фалшиво чувство за сигурност“, заяви компанията.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.