Професионален хакерски екип, свързан със севернокорейското правителство, е проникнал в Diehl Defence, германска компания, която произвежда системи за противовъздушна отбрана Iris-T, като е използвал хитра фишинг кампания с фалшиви предложения за работа и усъвършенствани тактики за социално инженерство, според доклад на Der Spiegel.
Атаката, за която се смята, че е дело на APT Kimsuky, съчетава използването на заложени в капани PDF файлове с фишинг примамки, предлагащи на служителите на Diehl Defence работа в американски отбранителни компании.
Насочването към Diehl Defence е важно, тъй като компанията е специализирана в производството на ракети и боеприпаси. През октомври миналата година Diehl Defence сключи договор за доставка на ракети въздух-въздух с малък обсег Iris-T за Южна Корея.
Според доклада на Der Spiegel изследователи от Mandiant са разследвали компрометирането и са установили, че нападателите са извършили подробно разузнаване на Diehl Defense преди spear-phishing атаките.
Der Spiegel съобщи, че хакерите от Kimsuky са скрили сървъра си за атаки зад адрес, съдържащ „Uberlingen“, което е препратка към местоположението на Diehl Defence в Überlingen в Южна Германия.
Сървърът за атаки също така е хоствал автентично изглеждащи страници за влизане на немски език, които са приличали на тези на телекомуникационния доставчик Telekom и имейл услугата GMX, което предполага, че нападателите са събирали масово данни за влизане на немски потребители.
От Mandiant не са успели да се свържат за коментар по доклада.
Kimsuky, известен също като APT43, Velvet Chollima, Emerald Sleet, TA406 и Black Banshee, се фокусира върху събирането на разузнавателна информация, включително в подкрепа на ядрените и стратегическите усилия на Пхенян.
Известно е, че групата за заплахи е насочена към правителства, мозъчни тръстове, изследователски центрове, университети и новинарски организации в САЩ, Европа и Азия.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.