Коварният софтуер ексфилтрира цялата поща и прикачени файлове в Gmail, излагайки на риск чувствителни документи
Злонамерено разширение на браузъра, свързано със Северна Корея, работи незабелязано, за да открадне данни от Gmail и AOL сесии.
Разширението, наречено „SHARPEXT“ от изследователите, наблюдава уеб страниците, за да анализира автоматично всички имейли и прикачени файлове от пощенските кутии на жертвите.
Това представлява особено сериозна заплаха за машините, използвани от организациите за бизнес операции, тъй като всяка чувствителна информация, изпратена по имейл, има потенциал да бъде открадната. До момента са идентифицирани цели в САЩ, ЕС и Южна Корея.
Фирмата за киберсигурност Volexity разкри съществуването на шпионския софтуер в публикация в блога си и го свърза със заплаха, проследена под името SharpTongue, но известна публично като Kimsuky. Смята се, че това образувание е от севернокорейски произход и изследователите са свързали SharpTongue с атаки срещу цели, свързани с националната сигурност на редица държави.
ArsTechnica съобщава, че президентът на Volexity Стивън Адеър заявява, че SHARPEXT е инсталиран чрез „фишинг и социално инженерство, при което жертвата е заблудена да отвори злонамерен документ“. Фишингът е често срещан вектор, използван за доставяне на злонамерени програми, като LockBit 2.0, който се разпространява по имейл, маскиран като PDF файлове.
За да постави основите на разширението, заплахата ръчно ексфилтрира файлове като предпочитанията на потребителя и предпочитанията за защита. Те се променят, за да включват изключения за злонамереното разширение и след това се изтеглят обратно на заразената машина чрез инфраструктурата за управление и контрол (C2) на злонамерения софтуер.
След като оригиналните файлове бъдат сменени за тези копия, SHARPEXT се зарежда директно от папката appdata на жертвата. Веднъж активирано, разширението изпълнява код директно от C2 сървъра, което има предимството да не позволява на антивирусния софтуер да открие зловреден код в самото разширение.
Освен това изпълняването на код по този начин позволява на малуера редовно да актуализира кода, без да се налага да инсталира отново по-нови версии на разширението на заразени системи. Всъщност разширението в момента е в третата си итерация, като предишните версии са по-ограничени в съвместимостта на браузъра и пощенския клиент.
В момента SHARPEXT поддържа Google Chrome и Microsoft Edge, както и браузър, наречен Whale, който е доста популярен в Южна Корея, но не и в други страни.
Разширението се активира само когато браузър Chromium работи и използва слушатели за наблюдение на активността, за да се увери, че са откраднати само имейл данни. Глобалните променливи проследяват имейлите, имейл адресите и прикачените файлове, които вече са били ексфилтрирани, за да се предотврати ненужно дублиране на данни.
В допълнение към функциите си за ексфилтрация, разширението внедрява скрипт Powershell, който постоянно проверява за съвместими процеси на браузъра и ако бъде намерен такъв, изпълнява скрипт за натискане на клавиш, който отваря панела DevTools.
Едновременно с това друг скрипт работи, за да скрие прозореца DevTools и всичко, което може да направи жертвата подозрителна, като например предупреждението на Edge, че разширение работи в режим за разработчици.
Volexity съветва екипите за сигурност в рамките на организациите да преглеждат редовно разширенията, особено тези, инсталирани на машини, свързани със силно чувствителна информация.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.