Не е тайна, че новините за кибератаки и нарушения на сигурността на данните, които причиняват значителни щети, стават все по-чести в областта на киберсигурността. Злонамерените хакери също така непрекъснато предлагат нови заплахи, като например атаки от типа „нулев ден“, които са предназначени да избегнат откриване и да заобиколят традиционните мерки за сигурност. Изключително важно е да се заеме цялостна и глобална позиция по този въпрос, а не да се разчита само на едно ниво на сигурност. По същество стратегията за сигурност на всяка организация трябва да се разглежда като съгласувано цяло с множество слоеве, за да се осигури оптимална защита.
Подходът на многослойната сигурност се основава на предпоставката, че нито един механизъм за защита не е безотказен. Чрез използването на няколко нива на защита организацията може да се защити от по-широк спектър от заплахи и да сведе до минимум възможността за възникване на единична точка на провал. Този подход включва прилагането на множество мерки за сигурност на различни нива, за да се защитят мрежата, крайните точки, потребителите и данните на организацията от киберзаплахи.
Многопластовите стратегии за сигурност са реакция на днешния пейзаж на киберзаплахите. Важно е да се отбележи, че едно ниво на сигурност не е достатъчно за защита на системата. Въпреки това, когато няколко контролни механизма работят заедно, тази комбинация от технологии подобрява цялостната здравина, надеждност и позиция на сигурност на системата и затруднява проникването на киберпрестъпниците. Вместо просто да се изчаква атаките да засегнат крайните точки, многослойната сигурност възприема цялостен поглед върху киберзащитата, като отчита различните вектори, чрез които се разпространява съвременният зловреден софтуер, и признава значението на сигурността на мрежата, крайните точки и идентичността.
Когато предприятията внедряват многопластова стратегия за сигурност, те се стремят да приложат няколко слоя за сигурност в най-слабите точки на компанията, които са сигурността в периметъра, мрежата, крайните точки, приложенията и потребителите. От фишинг атаки и рансъмуер до пробиви в данните и вътрешни заплахи – всеки тип кибератака се нуждае от индивидуална стратегия за защита. Като прилагат разнообразни мерки за сигурност за борба с всяка конкретна заплаха, компаниите от всякакъв размер могат да се насладят на следните предимства на многопластовия подход:
1- Мрежова сигурност
Това е първият защитен слой и включва мерки за защита на целостта и използваемостта на мрежата и данните. Тя обхваща както хардуерни, така и софтуерни технологии, като защитни стени, системи за откриване и предотвратяване на прониквания (IDS/IPS) и виртуални частни мрежи (VPN). Защитните стени могат да бъдат настроени така, че да блокират неоторизиран достъп до мрежата и да предпазват от злонамерен трафик, докато IDS/IPS могат да идентифицират и спират подозрителни дейности. VPN мрежите, от друга страна, създават защитен тунел между устройствата и интернет, като по този начин затрудняват киберпрестъпниците да прихванат вашите данни.
2 – Сигурност на крайните точки
Тя помага да се защитят настолните компютри, лаптопите, сървърите и мобилните устройства от кибернетични противници и развиващи се атаки. Киберпрестъпниците се фокусират върху крайните точки, тъй като те са основната врата към данните на компанията и често са податливи на пробиви. Крайните точки не са защитени от мрежовата сигурност и разчитат на отделни лица да прилагат мерки за сигурност, което ги прави податливи на човешки грешки. Мерките за сигурност на крайните точки включват антивирусни възможности, технологии за откриване и реагиране на крайни точки (EDR) и управление на кръпките. Антивирусният софтуер може да открива и премахва зловреден софтуер от крайните точки, а решенията EDR могат да откриват и реагират на усъвършенствани заплахи в реално време.
3 – Сигурност на идентичността
Тя защитава всички видове потребители в организацията, за да открива и предотвратява атаки, базирани на достъп или пълномощия, особено когато злонамерените хакери избягват други мерки за сигурност. Защитата на идентичността е от решаващо значение в ситуации, в които хакерите са в състояние да заобиколят мерките за сигурност на крайните точки, което може да доведе до компрометиране на акаунти. Това включва акаунти, принадлежащи на ИТ администратори, отдалечени служители, доставчици от трети страни и дори клиенти, които могат да служат като потенциални входни точки за кибератаки. Внедряването на методи за многофакторна автентикация (MFA), протоколи за контрол на достъпа и възможности за управление на пълномощията може да предпази от широк спектър от киберзаплахи, като например атаки с цел получаване на откуп и атаки по веригата за доставки.
Чрез прилагане на мерки за сигурност в няколко слоя на ИТ инфраструктурата си организациите могат да осигурят припокриващи се слоеве на защита, които помагат да се предотврати проникването на киберзаплахи в мрежата и кражбата или компрометирането на чувствителни данни. Макар че първоначалната инвестиция може да изглежда значителна, потенциалните разходи при нарушаване на сигурността на данните или значителен престой могат да надхвърлят многократно първоначалните разходи.
С помощта на многопластова стратегия организации като вашата могат по-добре да се защитят от заплахи, да сведат до минимум риска и да подсигурят активите си в условията на постоянно променящия се пейзаж на киберзаплахите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.