Системата за броене на хора без удостоверяване на Brickstream оставя незащитени страниците с камерата и настройките
Използването на системи за преброяване на хора за бизнес и маркетингови цели се увеличава в различни индустрии. Един такъв продукт е Brickstream 3D Gen 2 на Teledyne FLIR, който проследява движението на клиентите, като измерва обема на трафика, потока от посетители, времето на престой и т.н., и предоставя тези данни като големи данни. Той се инсталира предимно на незабележими места, като например тавани на магазини, като улавя клиентите в реално време и обобщава данни за броя на клиентите и маршрутите на движение. Системата надхвърля рамките на обикновеното наблюдение или мониторинг и се използва за намиране на по-добри условия за клиентите и бизнес възможности.
Неотдавна обаче тези системи за броене на хора бяха разкрити в интернет и кадрите от тях станаха публично достояние. Това породи няколко сериозни опасения за сигурността. В тази статия ще обсъдим как да идентифицирате системите за броене на хора Brickstream, които са били изложени на публично обсъждане, и свързаните с тях проблеми.
Платформата CTI и инструментите OSINT улесняват откриването на системите за броене на хора на Brickstream, изложени в интернет. Повечето от откритите страници на системата са лесно достъпни без каквато и да е автентификация, което може да е резултат от недостатъчни настройки за сигурност или използване на пароли по подразбиране.
Нека да проверим колко системи за броене на хора Brickstream са изложени на риск в интернет без никаква защита. Като използвате търсачката CTI Criminal IP, можете да откриете множество информации за заплахи, свързани с Brickstream Attack Surface
По-долу е показан резултатът от търсенето на ключовата дума „Brickstream“ в услугата на Criminal IP за търсене на активи.
https://www.criminalip.io/asset/search?query=Brickstream
Search Query: Brickstream
Резултатът от търсенето на ключова дума „Brickstream“ в рубриката „Търсене на интелектуална собственост“ на Criminal IP Asset Search
Резултатите от търсенето разкриват, че по-голямата част от откритията на Brickstream са в Азия, а някои сървъри са разкрити и в САЩ и Русия.
Като добавите филтър за заглавие към заявката за ключова дума по-горе, можете да стесните резултатите от търсенето и да намерите страниците с настройки на Brickstream.
https://www.criminalip.io/asset/search?query=title%3A+%22Brickstream+2300+Basic+Configuration
Search Query: title: “Brickstream 2300 Basic Configuration
Страницата с настройки на Brickstream, извлечена от Criminal IP с помощта на филтъра за заглавие,
е достъпна без удостоверяване.
Страниците за основна конфигурация на Brickstream 3D, открити с помощта на горния филтър за заглавия, са публично достъпни без удостоверяване на вход, което позволява промени в настройките, като например DHCP, портове и имена на SSID.
Страницата за основна конфигурация на Brickstream 3D е публично достъпна без удостоверяване на вход
Този път филтърът за фавикони беше използван заедно с филтъра за заглавия. Този метод използва ключовата дума „Dashboard“, която се намира в заглавието на страницата на камерата на Brickstream, и „-6056d33“, която е конвертирана хеш стойност на фавикона на Brickstream.
Search Query: title: “Dashboard” favicon:-6056d33
Разкрита система за броене на хора на Brickstream, намерена с помощта на филтъра за заглавие и филтъра за favicon
Страница на информационното табло на публично изложената система за преброяване на хора Brickstream
С помощта на тези заявки за търсене в OSINT можете да откриете страници на таблото за управление на хора, които отчитат системи, които са външно изложени и незащитени. Някои от намерените страници дори могат да се конфигурират, което е сериозен проблем за сигурността.
Дори и без знанието на администратора, заснетите кадри от вашия магазин и офис могат да бъдат изложени публично. Проблемът с излагането на системите за броене на хора на показ е сериозен въпрос, който води не само до заплахи за сигурността, но и до нарушаване на неприкосновеността на личния живот, изтичане на бизнес информация и загуба на доверието на клиентите.
Ето защо, когато използвате системи за преброяване на хора, трябва да следвате основните насоки за сигурност по-долу.
Също така е важно да използвате CTI търсачки и OSINT инструменти, за да определите дали вашата система за преброяване на хора е компрометирана, и да предприемете незабавни действия.
Източник: Criminal IP (https://www.criminalip.io)
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.