Активните недостатъци в галерията PowerShell могат да бъдат използвани от заплахи за извършване на атаки по веригата за доставки срещу потребителите на регистъра.
„Тези недостатъци правят неизбежни типовите атаки в този регистър, като същевременно правят изключително трудно за потребителите да идентифицират истинския собственик на даден пакет“, казват изследователите по сигурността от Aqua Мор Вайнбергер, Якир Кадкода и Илай Голдман в доклад, споделен с The Hacker News.
Поддържана от Microsoft, PowerShell Gallery е централно хранилище за споделяне и придобиване на PowerShell код, включително PowerShell модули, скриптове и ресурси на Desired State Configuration (DSC). Регистърът може да се похвали с 11 829 уникални пакета и общо 244 615 пакета.
Проблемите, идентифицирани от фирмата за облачна сигурност, са свързани с небрежната политика на услугата по отношение на имената на пакетите, в която липсват защити срещу typosquatting атаки, в резултат на което се дава възможност на нападателите да качват злонамерени модули PowerShell, които изглеждат истински за нищо неподозиращите потребители.
Вторият недостатък се отнася до възможността на недоброжелател да подмени метаданните на модул – включително полетата за автор(и), авторско право и описание – за да ги направи да изглеждат по-легитимни, като по този начин заблуди неволните потребители да ги инсталират.
„Единственият начин потребителите да установят истинския автор/собственик е да отворят раздела „Подробности за пакета“,“ казват изследователите.
„Това обаче ще ги отведе само до профила на фалшивия автор, тъй като при създаването на потребител в галерията PowerShell нападателят може свободно да избере всяко име. Следователно определянето на действителния автор на модул PowerShell в Галерията PowerShell представлява трудна задача.“
Открит е и трети недостатък, който може да бъде използван от нападателите за изброяване на всички имена и версии на пакети, включително и тези, които не са включени в списъка и са предназначени да бъдат скрити от обществения поглед.
Това може да бъде постигнато чрез използване на PowerShell API „https://www.powershellgallery.com/api/v2/Packages?$skip=number“, което позволява на нападателя да получи неограничен достъп до пълната база данни с пакети на PowerShell, включително свързаните с тях версии.
„Този неконтролиран достъп предоставя на злонамерените хакери възможността да търсят потенциална чувствителна информация в нерегистрирани пакети. Следователно всеки нерегистриран пакет, който съдържа поверителни данни, става силно уязвим за компрометиране“, обясняват изследователите.
Aqua заяви, че е докладвала за недостатъците на Microsoft през септември 2022 г., след което се твърди, че производителят на Windows е въвел реактивни поправки към 7 март 2023 г. Проблемите обаче продължават да бъдат възпроизводими.
„Тъй като все повече зависим от проекти и регистри с отворен код, свързаните с тях рискове за сигурността стават все по-видими“, заключават изследователите.
„Отговорността за осигуряване на сигурността на потребителите се носи преди всичко от платформата. От съществено значение е PowerShell Gallery, както и други подобни платформи, да предприемат необходимите стъпки за подобряване на мерките за сигурност.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.