Slack уведоми приблизително 0,5% от своите потребители, за нулиране паролите им след коригиране на грешка, разкриваща хешове на пароли при създаване или отмяна на споделени връзки за покани за работни пространства.
„Когато потребител извърши някое от тези действия, Slack предава хеширана версия на паролата си (не обикновен текст) на други членове на работното пространство“, казва Slack.
„Въпреки че тези данни бяха споделени чрез новата или деактивирана връзка за покана, Slack не съхраняваше или показваше тези данни на членовете на това работно пространство.“
Грешката беше открита от независим изследовател по сигурността, който я разкрил на Slack на 17 юли. Проблемът засяга всички потребители, които са създали или отменили споделени връзки за покани между 17 април 2017г. и 17 юли 2022г.
За щастие, хешираните пароли не бяха видими за клиентите на Slack, като активното наблюдение на криптирания мрежов трафик от сървърите на Slack е бил необходим за достъп до тази изложена информация,твърдят от компанията.
Slack добавя, че няма причина да счита, че грешката е била използвана за получаване на достъп до пароли като текст, преди да бъде коригирана.
„Нямаме причина да вярваме, че някой е успял да получи пароли в обикновен текст поради този проблем“, заявиха от компанията в четвъртък.
„Въпреки това, от съображения за сигурност, нулирахме паролите за Slack на засегнатите потребители. Те ще трябва да зададат нова парола за Slack, преди да могат да влязат отново.“
Важно е да споменем, че въпреки че хешовете не могат да се използват за удостоверяване и е невъзможно да се опитате да ги обърнете (за някои хеширащи алгоритми), Slack добави в известията за сигурност, изпратени до засегнатите потребители, че хешовете все още могат да бъдат обърнати чрез брут форс.
„Хешираните пароли са сигурни, но не са перфектни – те все още подлежат на обръщане чрез брут форс – поради което избрахме да нулираме паролите на всички засегнати“, предупреди Slack.
За да сте сигурни, че вашият акаунт не е бил компрометиран, можете да получите достъп до личните лог файлове за достъп тук. Slack също така съветва всички потребители да активират двуфакторно удостоверяване и да създадат уникални пароли, които не се използват с други онлайн услуги.
Slack информира, че има повече от 169 000 плащащи клиенти от над 150 държави, като 65 компании от Fortune 100 използват услугите им.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.